АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С подписването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство Русия и Иран отгръщат нова страница в отношенията си, особено в сферата на търговията, заяви иранският президент Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс. Пезешкиан и руският президент Владимир Путин заявиха, че двете страни ще засилят сътрудничеството си в редица области, включително в политиката, сигурността, търговията, транспорта и енергетиката.
Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.
Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.
Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.
Към 30 септември "Блекрок" управлява рекордните 11,475 трилиона долара активи от името на своите клиенти. Напускането на инициативата идва след подобен ход от няколко големи американски банки.
След увеличение от 27 на сто през 2024 г. очакванията на големите инвестиционни банки са, че тенденцията ще продължи и през 2025 г., но с по-бавно темпо, съобщава Макс Баклаян от компанията за търговия с ценни метали Tavex.
Напусналите банка са Goldman Sachs, Wells Fargo, "Сити", "Банк ъв Америка" и "Морган Стенли". Само четири американски финансови групи остават нейни членове, включително JPMorgan Chase, която от своя страна не отговори на искането за коментар относно бъдещите ѝ намерения.
Към 30 ноември 2024 г. печалбата на банковата система е в размер на 3,3 млрд. лв., с 32 млн. лв. (1 на сто) по-малко от тази за единадесетте месеца на 2023 г. През ноември активите на банковата система се увеличават с 1,2 млрд. лв. (0,6 на сто) до 183,6 млрд. лева. Спрямо края на октомври нарастват кредитите и авансите с 1,1 млрд. лв. (1 процент) и дълговите ценни книжа със 786 млн. лв. (2,4 на сто), а размерът на позицията пари,...
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.