АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Вашингтон не поднови дерогацията, предоставена на Ирак през 2018 г., която позволяваше на Багдад да внася електроенергия от съседен Иран въпреки наложените от САЩ санкции. Това съобщи говорителка на посолството на САЩ в иракската столица, цитирана от Франс прес.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.


В доклада на базирания във Виена надзорен орган на ООН се посочва, че към 8 февруари Иран разполага с 274,8 килограма уран, обогатен до 60%. Това е увеличение с 92,5 кг от последния доклад на МААЕ през ноември. Този материал е на малка техническа стъпка от нивото на обогатяване на уран за оръжия - 90%.


Китайските банки са отпуснали нови заеми на стойност 5,13 трилиона юана (706,40 милиарда долара) през януари, което е над четири пъти повече, отколкото през декември и надвишава прогнозите на анализаторите, сочат днешните данни на Китайската народна банка.


С подписването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство Русия и Иран отгръщат нова страница в отношенията си, особено в сферата на търговията, заяви иранският президент Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс. Пезешкиан и руският президент Владимир Путин заявиха, че двете страни ще засилят сътрудничеството си в редица области, включително в политиката, сигурността, търговията, транспорта и енергетиката.


Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.


Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.