АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Като цяло пазарът на труда остана забележително устойчив през последната година, въпреки високите лихви, отчита Министерството на труда на САЩ.


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.


Добивът на природен газ на Египет е достигнал 4,87 милиарда кубични метра на ден през 2024 г., което е намаление с 16% на годишна база и най-ниската стойност от осем години. Това съобщи онлайн порталът "Ентърпрайс нюз", позовавайки се на доклад на "Мидъл Еийст икoномик сървей” (Middle East Economic Survey - MEES).


В края на месеца Агенция по заетостта отчита 158 040 регистрирани безработни и равнище на регистрираната безработица от 5.57%, като се отчита намаление с 0.28 процентни пункта спрямо същия месец на предходната 2024 година.


Между продуктите, на които нараства потреблението, с най-голямо увеличение са плодовете - от 13.6 на 14.4 кг, и месото - от 10.1 на 10.6 килограма; Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18.2 на 17.4 кг, и на зеленчуци - от 17.6 на 17.2 килограма;