АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди президентът на ЕЦБ по време на изслушване пред Европейския парламент.


Загубата на корпорацията се дължи предимно на понижаването на пазарната стойност на акциите, емитирани от нейното петролно подразделение - "Газпром Нефт".


Стойността на акциите на най-големия европейски автомобилен производител се понижи са над 40% през последните четири години. "Фолксваген" и други автомобилни корпорации изпитват трудности при прехода към производството на електрически автомобили.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.


Друг ефект е може да е свързан и с повишаването на крайните цени до определения таван на надценката - за стоките, които до този момент са предлагани с по-ниска надценка, с цел компенсиране на ограничения марж (загуба за търговеца) от други продукти.


За 2024 г. институцията е "на минус" с 7,9 млрд. евро, което е най-голямата загуба в 25-годишната й история. Централната банка на еврозоната не изключва възможността за нови години с негативен баланс.