АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Сред банките, които ще получат държавно финансиране са китайската Земеделска банка и "Банк ъф Къмюникейшънс" (Bank of Communications). Отпускането на тези средства са част от план на управляващите в Пекин за рекапитализация на няколко от големите банки в страната през идните месеци, посочва Блумбърг.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.


Китайските банки са отпуснали нови заеми на стойност 5,13 трилиона юана (706,40 милиарда долара) през януари, което е над четири пъти повече, отколкото през декември и надвишава прогнозите на анализаторите, сочат днешните данни на Китайската народна банка.


Нагласите на инвеститорите за перспективите пред икономическото развитие на страните от еврозоната се подобряват през този месец до най-високото си равнище от юли. Това показват резултатите от проучване на германския институт за изследване на поведенческите нагласи "Сентикс" (Sentix), цитирани от Ройтерс.


От общия обем депозити на домакинствата 10,83 милиарда евро са срочни депозити, които нарастват с 685,5 милиона евро или с 6,7% на годишна база.


През месец май се очаква да има разрешение за строеж за участък 1, между Русе и Бяла. С добри темпове се изпълняват отчуждителни процедури, за да се започне с изграждането на пътен възел. „Предвиждаме в бюджета на АПИ за тази година да бъдат осигурени необходимите средства за двата участъка“, каза регионалният министър.


"През февруари 2022 г. купувахме по-малко от 0,2% от Русия. Сега купуваме 30%. Ако се предлага с добри отстъпки, ще го купуваме. Ако суровият петрол се предлага другаде на по-ниска цена, ще го купим от този пазар", заяви индийският министър пред журналисти.