EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Банките: Лихвите ще се повишават

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Банките: Лихвите ще се повишават

mail11:10 | 29.11.2016прегледи 2345 коментарикоментари 0


Банките имат солидни капиталови буфери и са достатъчно стабилни за нашите пари. От друга страна обаче, статистиката показва, че всеки месец се отпускат по 1,5 – 2 млрд. лева нови кредити на фона на увеличение на спестяванията с 6,6 млрд. лева от март 2015 до септември 2016 г. Тези цифри са показател за липсата на кредитоспособно търсене на заеми. Това заяви подуправителят на БНБ Димитър Костов на четвъртата годишна конференция „Банките и бизнесът“.

„Делът на кредитите, които са надежден източник на доходи и са редовно обслужвани е 80%, а 6-7 % от активите на банките са недобре работещи. Необходими са повече усилия от страна на банките за постигане на резултати, които да отговарят както на цената на капитала, така и на бъдещите потребности за капиталова подкрепа", допълни своя анализ Димитър Костов.

Резултатите от стрес тестовете и прегледа на качеството на активите на банките показват, че въпреки предизвикателствата, пред които е изправен банковият сектор, той е надежден и работещ съгласно изискванията. През 2015 г. възвращаемостта на капитала е била 9.3%, а през тази показателят достига 13%. Добрите резултатите се дължат както на ниските лихви по депозитите, така и на сделката за VISA, която е донесла 187 млн. лв. за банките.

На въпросa могат ли банките вече да се насочат към по-рискови проекти, експертите категорично отговориха с „не”. Причината е, че икономическата среда ще продължи да се характеризира с висока степен на риск и ниска активност на инвестициите, а това от своя страна ще ограничи кредитоспособното търсене на заеми.

„Повишаването на лихвите на международните пазари, което е неизбежно и най-вероятно ще започне да се случва следващата година, ще увеличи цената на привлечените средства и ще се отрази и върху банките, и върху кредитополучателите. Регулаторните изисквания ще водят до по-високи нива на капиталово покритие. Всички тези тенденции и изисквания на практика ще резервират значителна част от собствения капитал на банките, който в момента може да изглежда сравнително свободен, но предстои да бъде ангажиран", каза подуправителят Костов.

Предизвикателствата пред банковата система коментираха и изпълнителният директор на „Уникредит Булбанк“ Левон Хампарцумян и изпълнителният директор на Пиреос Банк Емил Ангелов. Експертите изразиха съгласие по отношение стабилността на банковата система и изказаха мнение, че рискове пред позитивното развитие произтичат основно от политическата нестабилност. Като водеща тенденция г-н Ангелов посочи превръщането  на портфейли с необслужвани кредити в работещ бизнес , вместо продажбата им, какъвто  е принципът в момента. Като голямо предизвикателство пред сектора беше отчетена дигитализацията и навлизането на т.нар финтех компании (компании за финансови технологии), при които инвестициите тази година са се удвоили. Хампарцумян заяви, че банковата индустрия ще инкорпорира тези нови фирми, колкото и гъвкави да са те. „Състезанието в сектора сега ще е кой ще направи най-добрите платформи за онлайн и мобилно банкиране. Това може да предизвика разместване на пазарни дялове“, допълни Левон Хампарцумян.

Представители на едни от водещите банки и финансови институции у нас дискутираха още кредитирането в условия на ниски лихви и раздвижването на пазара на необслужваните кредити. Всички те се обединиха около твърдението, че има пробуждане и оптимистична нагласа за следващата година. Показатели за това са раздвижването на пазара на недвижимите имоти и тенденциите за опростяване на правилата и процедурите при кредитиране.

 

 

 

 


Тагове: банки, лихви
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1611