АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Банковият сектор в ЦИЕ
Като цяло представянето на банковия сектор в ЦИЕ през 2016 г. беше обещаващо. Годината се характеризираше със солидно развитие на новото кредитиране, стабилизиране или подобряване на качеството на активите, както и непрекъснато възстановяване на някои ключови пазари в ЦИЕ като Русия, Румъния и Унгария. Поради цялостното увеличение на активите в сравнение с еврозоната, се наблюдава връщане към тенденцията на сближаване и застигане или така наречената "Конвергенция на банковия сектор 4.0".Това се отбелязва в в доклад на РБИ/Райфайзен РИСЪРЧ и Райфайзен Центробанк АГ.
Делът на банковите активи в ЦИЕ се увеличи от 8.3% от банковите активи в еврозоната през 2015 г. до около 9% през 2016 г. , което възлиза на общо 2,400 млрд. евро активи за целия банков сектор в ЦИЕ. Ръстът на активите на сектора в двата подрегиона - Централна и Югоизточна Европа остава изключително голям като към края на 2016 г. те възлязоха на 1,070 млрд. евро. Активите на руския банков сектор също се възстановиха и достигнаха нивото около 1,200 млрд. евро, което е с едва 1.7% по-малко от техните най-високи нива през 2013 г. Времената на изключителен темп на растеж в банковия сектор в ЦИЕ обаче приключиха, което донякъде може да се дължи и на факта, че пазарният дял на чуждите банки в ЦИЕ достигна своето най-ниско ниво от десетилетие насам. 2016 г. доведе до повишаване на пазарния дял на държавните банки в подрегиона Източна Европа, но също и до ръст на местните банки в Централна Европа. Само сериозно ангажирани западни банки от ЦИЕ, които през последните години адаптираха бизнес моделите си и пазарните си стратегии, продължават да се възползват от потенциала на сектора в ЦИЕ.
„Очакваме нивата на растеж на новия кредитен портфейл и на активите да е много по-устойчив. Банковите пазари в ЦИЕ все още осигуряват възможности за добри приходи, предвид капацитета и диверсификацията им“, заяви Йохан Щробл, главен изпълнителен директор на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ).
Най-важното за сектора накратко
• Банковите активи в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се увеличиха и достигнаха 2,400 млрд. евро или 9% от еврозоната
• Завръщане към добър растеж и рентабилност: Възвръщаемостта на собствения капитал отново е 10%
• Показателят необслужвани кредити в ЦИЕ е значително под 10%; подобрения в Централна и Югоизточна Европа
• Основните играчи се препозиционират; Пазарният дял на чуждестранните банки в Централна и Източна Европа намалява
• Дигиталното банкиране: Централна и Източна Европа е идеално място за тест на трансгранични решения
• България – Кредитирането отново расте след продължителен спад
Tweet |
|