АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Група международни кредитори започнаха "закрити" преговори с Украйна, които да предотвратят страната да не обслужи дълг за 20 млрд. долара, докато се бори с руската военна инвазия.
Фалитът на Евроинс (Euroins) може да струва до 5 милиарда леи. Това показват данните на съдебния ликвидатор - компанията CITR, която през последните три месеца е идентифицирала приблизително 60 000 потенциални кредитори в регистрите на Евроинс.
Московски съд забрани на швейцарската банка Ю Би Ес (UBS), както и на придобитата от нея "Креди сюис" (Credit Suisse) да се разпореждат с дялове в техните руски дъщерни дружества. Това показват съдебни документи, публикувани след искане от руската "Зенит банк" (Zenit Bank), която се опасява от загуби, ако швейцарските кредитори напуснат Русия.
Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори.
От компанията съобщиха, че стъпката има за цел да ускори преструктурирането, което вече е започнало. На този етап магазините на дружеството остават отворени и не се планира затварянето им, посочват от "Пик енд Клопенбург".
Атина смята да изплати няколко милиарда и на своите европейски кредитори. Но в същото време Гърция си остава най-задлъжнялата страна в ЕС, като държавните ѝ задължения възлизат на 200% спрямо годишния БВП. А парите, които държавата изхарчи покрай пандемията, се добавят към всичко това.
През миналата година Г-20 и Парижкият клуб на официалните кредитори стартираха Обща рамка за третиране на дълговете, за да преструктурират неустойчивите дългови ситуации и продължителния недостиг на финансиране в държави, отговарящи на изискванията на DSSI.
Големите кредитори бяха тествани с помощта на хипотетичен икономически спад, който включва скок в равнището на безработица до над 10%, свиване на БВП с 4% от четвъртото тримесечие на 2020 г. до третото тримесечие на 2022 г. и спад на цените на акциите с 55 на сто.
„Средствата във всяка банка се събират във финансовия пазар, сключват се договори с кредитори, има чуждестранни финансови институции, с които ББР има заеми, от там е привлякла ресурс, този ресурс е част от финансовите средства на кредитния пазар, а не като част от бюджета, тя не е част от бюджета“.
В края на 2019 година последното задължение в размер на 220 милиона лева е било изчистено. В момента БДЖ "Пътнически превози" и "Холдинг-БДЖ" нямат задължения към своите кредитори.