АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
Според министъра на икономиката Ехсан Хандузи проектобюджетът на Иран за годината, започваща през март 2024 г., се основава на износ на петрол в размер на 1,35 млн. барела дневно на цена 65 евро за барел.
Указът забранява доставките на руски петрол и петролни продукти, при условие че договорите за тези доставки пряко или косвено предвиждат използването на ценовия таван от 60 долара за барел, наложен от страните от Г-7, ЕС и Австралия .
Според руския вицепремиер Александър Новак постепенното отхвърляне на руския петрол от западните страни "вече предизвика нестабилност на световните петролни пазари, както и отрицателни икономически ефекти за страните, които наложиха ограниченията. Петролът сорт Брент достигна връх от 125 долара за барел и остана над 100 долара за барел до есента на миналата година".
Анкетата сред 30 икономисти и анализатори предвижда средната цена на барел суров петрол Брент да достигне 89,37 долара през 2023 година, което е с 4,6 на сто под ноемврийската прогноза за 93,65 долара. Средната референтна стойност на барел през 2022 година е била 99 долара.
Без този таван би било лесно да се намерят нови купувачи на пазарни цени. Цената на руския петрол (суров петрол от сорта "Урал") в момента е около 65 долара за барел, което е малко над горната граница на ЕС и предполага ограничено краткосрочно въздействие.
Сортът Брент, който е референтен за Европа, загуби 37 цента или 0,4 на сто до 95,27 долара за барел. Американският лек суров петрол отстъпи 32 цента или 0,4 на сто до 89,23 долара за барел.
Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г. Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
Зукупени са вече три милиона барела от суровия петрол сорт Уралс с отстъпка в диапазона от 20 до 25 долара за барел. През 2021 г. Индия е купила общо 12 милиона барела петрол от Русия. През тази година броят им към настоящия момент вече е 6 милиона барела.
След новината за сделката сортът Брент поевтиня с над 1 долар и се търгуваше под 70 долара за барел, значително над тригодишните върхове от октомври от над 86 долара за барел. Цените през ноември вече регистрираха най-големия си месечен спад от началото на пандемията.