АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
НКЖИ обяви старта на ключов проект за модернизация на железопътния участък Ямбол-Зимница в рамките на проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2 – Етап II“. Строителните дейности ще се проведат в два етапа, като фокусът ще бъде върху рехабилитацията на съществуващата инфраструктура и изграждането на нови съоръжения в района на гара Завой.
Служебният министър обясни, че ще се наложи не само промяна на концепцията, но и на съществуването на предприятието. Има поети ангажименти към ОИСР и еврозоната, в България да няма държавни предприятия и те да станат или търговски дружества или агенции, в зависимост от тяхната дейност и специфика на работа.
Те са за проектите „Модернизация на жп линия София - Драгоман - сръбска граница: жп участък Волуяк - Драгоман, фаза 2“ и „Модернизация на жп линия София - Пловдив: жп участък Елин Пелин - Костенец, фаза 2“. Заемът се отпуска за срок до 31.12.2024 г.
НКЖИ има договори за доставка на нова жп механизация и транспортни средства за 92 млн. лв. До средата на 2026 г. да бъдат доставени поетапно 14 нови машини от различен тип за поддръжка на железния път, планират се още три договора на стойност 14 млн. лв. за 23 нови машини.
Увеличението от 19,6%, което влиза в сила от 1-ви юнуари 2024 е за пътнически превози, за служителите на БДЖ-Товарни превози то ще бъде 10% от януари 2024 г. и още 9,6% от април 2024 г.
Над 4,4 млн.лв. ще бъдат спестени от товарните жп превозвачи през следващата година, в резултат на промените в тарифите на НКЖИ, каза министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков на брифинг с ръководството на НКЖИ, по повод промяната в цените на някои услуги на компанията.
Система от най-ново поколение ще планира управлението на влаковете в страната. Държавно предприятие „Национална компания Железопътна инфраструктура” успешно разработи проект за „Проектиране и внедряване на Система за управление на влаковата работа в Държавно предприятие „Национална компания Железопътна инфраструктура” (НКЖИ).
Новият вагон "сокол" ще хвърчи по железопътните линии, написаха във Фейсбук групата "В защита на професионалистите от НКЖИ и БДЖ" и публикува снимки.
10% по-малко пътници за ноември спрямо 2019 година отчита летище София. Близо 472 хиляди пътници са преминали през летището София през през този месец. Над 10% е спадът и при пътувалите по международни линии, които през изминалия месец са малко над 444 хиляди.
За да се намали забавянето на строителните дейности по жп линията, в момента НКЖИ и НАИМ-БАН изготвят план за разделяне на археологическото проучване на два етапа, който да е синхронизиран с работната програма на изпълнителя.