АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БСП настоява също така за учредяване на Фонд за трансформация на Маришикия басейн с начален капитал 500 милиона лева и гарантирани още допълнителни 600 милиона от европейския Фонд за справедлив преход. Друг важен момент по думите на Стойнев е и предоговаряне на екологичните стандарти в ЕС.
Те са областите Перник, Кюстендил, Стара Загора и още 10 общини, свързани с Маришкия басейн: Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Близо 410 хил. лева ще бъдат инвестирани в нов соларен парк на покрива на басейн „Арена ОЗК“. Повече от 80% от произведената енергия ще се ползват директно за нуждите на съоръжението, което бургазлии използват целогодишно. В проекта могат да участват всички жители на Община Бургас, които инвестират между 1000 лв. и 10 000 лв.
Финансирането е за срок от четири години с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушени терени на находище „Източно маришки въглищен басейн”.
Инвеститор закупи 20 декара земя във Вършец и в момента проектира строителството на голям спа хотел в града за около 30 милиона лева, планира се хотелският комплекс да има 180 стаи, вътрешен и външен басейн с минерална вода, водни атракции, голяма конферентна зала с около 500 места, два ресторанта, пиано бар и т.н.
То ще бъде изградено в кв. „Крайморие“ Предвижда се на първи етап училището да разполага с 9 класни стаи, специализирани кабинети, физкултурен салон и плувен басейн, зони за административен и помощен персонал, обособени зони в дворното пространство и др.
Освен България, в програмата участват Гърция, Румъния, Грузия, Република Молдова, Турция и Украйна. На територията на България обхвата на програмата включва Североизточен и Югоизточен район за планиране с областите: Варна, Добрич, Търговище, Шумен, Бургас, Сливен, Ямбол, и Стара Загора.
Търси се концесионер, който да вложи 4 млн.лв., включително за строителството на подземен басейн с дължина 25 метра, озеленен покрив, както и малка светла част на покрива, малък детски басейн и джакузи.
Проектът на д-р Бекова е изцяло насочен към основните екологични проблеми, пред които е изправено Черно море, и източниците на негативно въздействие върху него. Според изследвания на екипа на БАН, морският басейн се характеризира с екологична нестабилност поради редица причини.
На покрива на закрития басейн са монтирани 170 соларни панела със съответното оборудване и e осигурено ново енергийно ефективно осветление. Соларната система ще спести 39 000 килограма въглероден диоксид на година и ще произведе електричество, достатъчно за зареждането на 5 000 000 смартфона.