АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


През февруари 2025 г. спрямо януари 2025 г. е отчетен спад в добивната промишленост - с 6.3%, както и в преработващата промишленост - с 2.7%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава увеличение - с 3.5%.


Годишният темп на промяна на цените на услугите в секторите на развлечението и спорта в ЕС е 5,2%, измерен с хармонизирания индекс на потребителските цени, което е спад с 0,9 пр.п. от 2023 г. Цените на оборудването за спорт, къмпинг и развлечения на открито растат много по-бавно в сравнение с предходната година.


Официалният индекс на мениджърите под оставките PMI е нараснал до 50,5 пункта през март спрямо 50,2 пункта предходния месец, според Националната статистическа служба, което е най-високото равнище от март 2024 г.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Индексът на промишленото производство през януари 2025 г. намалява с 2.0% спрямо предходния месец. Данните на НСИ са предварителни и сезонно изгладени. Спрямо януари 2024 г. е регистрирано понижение с 3.5% на календарно изгладения индекс на промишленото производство.


Окончателният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI, отразяващ активността на фирмите в страните от еврозоната, се задържа на януарската си стойност от 50,2 пункта и през февруари.