АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Брутният вътрешен продукт в област Велико Търново нараства по-бързо от средния за страната спрямо населението. Работната сила е сред най-високообразованите, но застаряването на населението е предизвикателство пред пазара на труда.
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.
През третото тримесечие на 2024 г. произведеният БВП възлиза на 53,769 млрд. лева по текущи цени според предварителните данни. На човек от населението се падат по 8331 лв. от стойностния обем на показателя. Преизчислен в евро, БВП е 27,492 млрд. евро, като на човек от населението се падат по 4260 евро.
До 2027 г. загубите на зърно и храна по време на производство, съхранение, транспорт и преработка ще бъдат под средните международни нива. Същевременно, отпадъците от храна на глава от населението в ресторанти, общи столови на местно ниво, училища и предприятия ще бъдат значително намалени.
БВП на човек от населението в стандарти на покупателната способност в еврозоната намалява от 110 до 104 в периода 2008 до 2023 г. В България БВП на човек по стандарт на покупателна способност от 43 се покачва до 64 през 2023 г.
Коефициентът на безработица е 3.6%, или с 0.4 процентни пункта по-нисък в сравнение с третото тримесечие на 2023 година. Коефициентът на заетост за населението на възраст 15 - 64 навършени години се увеличава с 0.2 процентни пункта в сравнение със същото тримесечие на 2023 г. и достига 71.7%.
Справка в НСИ показва, че показателят през юли 2024 г. е нараснал с 5,6 пункта спрямо априлското си равнище, като подобрение на потребителското доверие е било отчетено както сред населението в градовете, така и сред това в селата - съответно с 4,5 и 8,8 пункта.
Според АИКБ постановлението и разпоредбите на КТ, свързани с МРЗ, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на СРЗ.
Според официалните данни близо 300 милиона китайски граждани са на възраст 60 или повече години – цифра, която се очаква да надхвърли 400 милиона до 2033 г. и да се доближи до 500 милиона до 2050 г. Дотогава се очаква възрастните хора да представляват близо 35 процента от населението на нацията.