АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БГ напредък за Маастрихт
България бележи напредък по изпълнението на Маастрихтските критерии за конвергентност, посочват от Министерството на финансите. При предложени за продажба двегодишни ДЦК заявените от участниците в аукциона вчера поръчки са достигнали 75 млн. лв. при 35 млн. лева предложени ДЦК. Коефициентът на покритие на книжата в най-краткия матуритетен сегмент от предлаганите през 2012 г. е достигнал 2,15. Среднопретеглената годишна доходност се затвърди на стабилно ниски нива и за цялото одобрено количество е в размер на 2,20 процента, съобщават от МФ. На първия аукцион за тази емисия, проведен на 6 февруари 2012 г, регистрираната среднопретеглена годишна доходност е била 2,36 процента.
Според МФ резултатите от аукциона за продажба на двегодишни ДЦК открояват устойчивостта и ниската волатилност на българската бенчмарк крива на доходността.
От МФ припомнят, че съгласно данните, публикувани от Европейската централна банка на 13 април за дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване, показателят за март за България е 5,07 процента и е под стойността на този показател на 11 държави-членки на Европейския съюз, като шест от тези държави са членки на Еврозоната. Стойността на показателя се формира на база доходността на българските десетгодишни облигации, която рязко е спаднала спрямо февруари и е достигнала рекордно ниски нива за четиригодишен период.
Данните на Евростат по още един критерий от Маастрихт, публикувани на 23 април, - съотношението консолидиран държавен дълг към брутен вътрешен продукт (БВП) показват за втора поредна година стойност на показателя 16,3 процента към края на 2011 г., посочват от МФ. По този показател България изпреварва всички страни членки на ЕС с изключение на Естония. При страните, членуващи в еврозоната, съотношението дълг/ БВП в края на 2011 г. е 87,2 процента. Резултатите, постигнати от правителството в областта на фискалната политика, поставят страната в особено благоприятно положение, даващо й възможност за пълна интеграция към единния Европейския пазар и финансиране при едни от най-ниските цени за цялата Европейска общност, отчитат от МФ.
Tweet |
|