АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
НКЖИ обяви старта на ключов проект за модернизация на железопътния участък Ямбол-Зимница в рамките на проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2 – Етап II“. Строителните дейности ще се проведат в два етапа, като фокусът ще бъде върху рехабилитацията на съществуващата инфраструктура и изграждането на нови съоръжения в района на гара Завой.
Капацитетът, измерен в налични товарни тонкилометри (ACTK), се е увеличил с 5,9 на сто спрямо октомври 2023 г., като ръстът за международните дейности е 7,2 на сто за същия период.
Планира се това да са лот София – Пловдив – Бургас, София – Горна Оряховица – Варна и всички останали. Следващият договор за жп пътнически услуги ще е 8-годишен за всеки лот, а не както досегашния 15-годишен. Очаква се договорът да започне да действа ефективно от 01.01.2026 г.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения през миналата година след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).
Данните касаят „Холдинг Български държавни железници", Националната компания „Железопътна инфраструктура", „БДЖ-Пътнически превози" и „БДЖ-Товарни превози".
Към 30 юни 2024 г. активите на "Слънчев бряг холдинг" АД по балансова стойност възлизат на 2 775 000 лева., в т.ч. стойността на нетекущите активи в размер на 2 730 000 лева, а на текущите активи - 45 000 лева.
През второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със съответното тримесечие на 2023 г. превозените товари от сухопътния и водния товарен транспорт намаляват с 2,9 на сто, докато извършената работа нараства с 1,7 на сто.
От няколко години жителите на Перник разполагат с нов и екологично чист транспорт, обслужващ пет от основните градски линии. Това каза заместник-кметът Стефан Кръстев. "След фалита на дружеството "Тролейбусен транспорт" ЕООД и приватизацията на "Пътнически превози", Перник остана без собствен общински транспортен оператор, а всички линии бяха разпределени на частни превозвачи.
Причината за прекратяването е неизпълнение на разписанията по част от тези маршрути, които се обслужват от консорциум с участието на три транспортни фирми - “Автотранс Чолаков”, КЗТ Златанови и "Автобусни превози - Пловдив", представлявани от Петко Ангелов.
70% са загубите само за последните 6 месеца, сочат данните на пристанищния комплекс в Русе, въпреки че нивото на реката е отлично за корабоплаване, заради високите води. Преди войната в Украйна в русенския порт са акостирали минимум по 50 кораба на месец.