АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Агенция „Пътна инфраструктура“ и тунел „Железница“ на АМ „Струма“ взеха наградата за най-мащабен инфраструктурен проект, реализиран през 2024 г. Отличието в категория „Транспортна инфраструктура“ е от ежегодния национален конкурс „Сграда на годината“ и беше връчено на инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ.
Правителството одобри над 319 хил. лв. по насърчителна мярка за изграждане на пътна инфраструктура в община Куклен Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансиране на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ).
Финансирането е осигурено от Програма „Транспортна свързаност“. Общо 42,4 млн. лева са предвидени за зарядни центрове за електрически превозни средства по основната и широкообхватната пътна Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). Първата процедура, която се обявява днес, е на стойност 10 млн. лв.
Средствата са за изплащане на задължения за изпълнени, но неразплатени от Агенция "Пътна инфраструктура" дейности по стари договори за поддържане на републиканската пътна мрежа, по които се водят съдебни дела.
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Създадохме стабилна инфраструктура, която през 2025 г. ще управлява търговска платформа в рамките на финансовия център в Истанбул в партньорство с турската компания „Боташ“ и руската „Газпром“, посочи Байрактар в интервю за „Миллиет“.
Малко повече от две години ще бъдат необходими за изграждането на новата критична инфраструктура на територията, обслужвана от пристанищния оператор. Според парафирания проект новите железопътни трасета ще бъдат шест – две от тях ще бъдат оперативни, а останалите – буферни. Общата им дължина ще бъде почти четири километра.
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения през миналата година след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).