АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Асоциацията по рециклиране на текстил е изчислила, че пет пъти теглото на НДК - над 100 хил. тона – толкова текстил изхвърляме годишно в България. Едва 2% от тях се рециклират, а статистиката сочи, че между 50 и 70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба.
Най-големи са разходите за билети, включително резервации на маси, които струват средно 140 евро, както и за храна и напитки, които са около 85 евро. Освен това разходите за дрехи, обувки и аксесоари са около 50 евро, за фризьорски и козметични услуги по 35 евро, а за вечеря преди баловете и пътуване с такси по 20 евро.
Само в Германия и Обединеното кралство индустрията е допринесла съответно с 670 милиона евро и 420 милиона евро към БВП. През 2023 г. в страните от ЕС 27+ са открити приблизително 150 000 работни места. От тях 110 000 са зелени работни места директно в индустрията. Осем от десет служители (79 на сто) са жени, по-голяма част от работещите са хора с ниско образование.
Най-често купувачите връщат поръчани дрехи и обувки. Изследването отчита, че този подход не е безобиден, защото транспортирането на върнати стоки, купени онлайн, води до 25% от въглеродното замърсяване при електронната търговия.
Основната цел на кръглата маса е да даде повече гласност на проблема с агресивните търговски практики на китайските онлайн платформи за търговия, които предлагат продукти със съмнително качество и без проследимост. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план е предпоставка за сериозни негативи върху околната среда,...
Скандални нарушения констатира Сметната палата в община Козлодуй. Одитен доклад на институцията показва, че над 50 000 лв. общински средства са отишли за дрехи, бельо, козметични процедури, ресторанти, нощувки и още. Докладът обхваща периода от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2022 г.
В секторите, свързани с потребителите, очакванията за цените спаднаха леко до 22,7 пункта, което е спад от 23 през май (сезонно коригирани данни). Очаква се повишенията на цените да са по-редки, особено сред търговците на дребно на дрехи и електронни домакински уреди, както и в секторите на изкуството, развлеченията и отдиха.
Екотаксите не са глоба, а инвестиция в поддържането на единна система за редуциране на отпадъка и изработката на нови изделия без използване на първични суровини, изтъква Асоциацията по текстилно рециклиране.
Това стана на фона на позитивните финансови резултати за 2023 г. и за първите месеци на тази години, които испанската верига от магазини за дрехи и аксесоари представи днес.
ЕП подкрепи предложеното на ЕК за въвеждане на продуктови такси за текстила до 1 януари 2025 г. Те елят да намалят количеството на отпадъците, генерирани от текстилната индустрия, която е четвъртият най-голям замърсител след хранителната, строителната и мобилната.