АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
Респондентите, които усещат понижаване на жизнения си стандарт през този период, възлизат на 53%.
Това е 21% от населението му сочат публикуваните най-нови данни на Евростат. Делът все пак намалява в сравнение с 2022 г. Тогава те са били 95,3 млн. души или 22 на сто от жителите на ЕС.
Доклад отчита и "многоизмерната бедност", която взема предвид достъпа до услуги като електричество и образование, както и доходите. Световната банка установи, че около 73 на сто от ливанските и 100 на сто от неливанските жители на страната се определят като бедни по този показател.
800 000 души са напуснали категорията “ бедни“ в РФ. За да изчисли броя на бедните хора, Росстат използва показателя за цената на потребителската кошница на човек за четвъртото тримесечие на 2020 г., като взема предвид натрупаната инфлация. През 2023 г. тази сума се равнява средно на 14,3 хиляди рубли на месец.
Основните фактори за увеличаването на тази група хора е ниското ниво на доходите в определени региони, икономически сектори и длъжности, съобразно образованието, стажа и квалификацията, и състоянието на пазара на труда, както и несъразмерното нарастване на цените на основните стоки и услуги спрямо компенсирането на доходите.
Наскоро обявената нова политика на правителството предвижда от първи юли хората с годишен доход до 135 000 австралийски долара (88 763 американски долара) да плащат по-ниски данъци. Данъчните облекчения за някои граждани с по-високи доходи ще бъдат редуцирани почти наполовина, като спестените средства ще се пренасочат към по-бедните австралийци.
На този фон близо пет милиарда души са станали по-бедни. Това разкрива най-новият доклад на "Оксфам" (Oxfam) - неправителствената организация за борба с бедността, посветен на нарастващите неравенства в световен мащаб.
Сред страните от ЕС Гърция има най-висок дял на хора с ниско образователно равнище (81,6 процента), които се считат за бедни. След нея се нареждат България (67,9 процента) и Словакия (53,3 процента). Най-нисък е броят във Финландия (7,3 процента), Люксембург (10,0 процента) и Швеция (11,3 процента).
През предишните години около половината от износа на отпадъци от ЕС е отивал в държави извън ОИСР, които са имали по-слаби правила за управление на отпадъците, отколкото в ЕС.