АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред препоръките е разработване на пакет от мерки, насочени към домакинствата, които не попадат в категорията на енергийно бедните. Той трябва да съдържа задължителни защитни клаузи в търговските договори, например за право на промяна и прекратяване на договора, право на информация за енергийния микс на съответния търговец и защита от прехвърляне на разходи по балансиране, както и разработени от Министерството на енергетиката примерни...
Делът на хората, застрашени от бедност, които не могат да си осигурят адекватна прехрана, е най-висок в Словакия (45,7 на сто), следвана от Унгария (44,9 на сто) и България (40,2 на сто).
Богатите страни извличат финансова изгода от ангажиментите, които са поели да предоставят по 100 млрд. долара годишно на по-бедните държави. Целта е по-слабо развитите икономики да ги инвестират в технологични решения за намаляване на емисиите от вредни газове в атмосферата и да финансират инициативи, които да им помогнат да се справят с екстремните климатични явления.
България регистрира едни от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС, изостава при въвеждане механизма за подкрепа на енергийно бедните и не предприема действия за целенасочена политика в тази област, пише в годишния доклад: „Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания“
800 000 души са напуснали категорията “ бедни“ в РФ. За да изчисли броя на бедните хора, Росстат използва показателя за цената на потребителската кошница на човек за четвъртото тримесечие на 2020 г., като взема предвид натрупаната инфлация. През 2023 г. тази сума се равнява средно на 14,3 хиляди рубли на месец.
Наскоро обявената нова политика на правителството предвижда от първи юли хората с годишен доход до 135 000 австралийски долара (88 763 американски долара) да плащат по-ниски данъци. Данъчните облекчения за някои граждани с по-високи доходи ще бъдат редуцирани почти наполовина, като спестените средства ще се пренасочат към по-бедните австралийци.
По-интензивните летни горещини в резултат на изменението на климата, причинено от парниковите емисии, означава топлинен стрес за животните, който може да доведе до загуба на приходи за милиарди долари за фермери и животновъди, ако не се управлява правилно. Но технологията често изолира добитъка в по-богатите страни - друг начин, по който глобалното затопляне разширява пропастта между богатите и бедните нации.
Най-високо ниво на доверие се наблюдава в Албания (77%, +6), следвана от Босна и Херцеговина (57%, +7), Черна гора (54%, +7), Северна Македония (48%, +1), Молдова (44%, +2), Турция (41%, +12 ) и Сърбия (32%, +2).
Стъпката на ЕС идва, след като миналата седмица Русия заяви, че не вижда причина да удължи срока на сделката след 17 юли, тъй като Западът е действал по "възмутителен" начин по отношение на споразумението, но Москва увери бедните страни, че руският износ на зърно ще продължи.
Сега, най-високопоставеният служител на една от тях - генералният секретар на Организацията на обединените нации (ООН) Антониу Гутериш, настоява за сериозни промени в другите две. Той твърди, че Международният валутен фонд облагодетелства богатите държави за сметка на бедните страни.