EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Без договори в 20 % от проверените през юни фирми

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Без договори в 20 % от проверените през юни фирми

mail15:00 | 05.08.2010прегледи 617 коментарикоментари 0


Инспекторите на Изпълнителна агенция /ИА/ "Главна инспекция по труда" /ГИТ/ са установили 891 случая на работа без договори от общо 4333 проверени предприятия в кампания за законосъобразност на трудовите правоотношения, започнала в средата на юни т.г. в цялата страна. Това съобщи на пресконференция изпълнителният директор на ИА "ГИТ" Румяна Михайлова, отчитайки междинните резултати от кампанията, предаде БТА.
В кампанията участват представители на НОИ, НАП и Агенцията по заетостта. Тя обхваща всички икономически дейности. Кампанията продължава.
За цялата минала година трудовите инспектори са установили при проверки 1063 случая без трудови договори. За всеки един от установените случаи на работа без трудов договор са съставени актове, отбеляза Михайлова.
Констатираните нарушения по заплащането на труда са 2538. За отстраняването им са дадени 2138 задължителни за изпълнение предписания, като същевременно са съставени 400 акта.
Установените нарушения на работното време са 1551, за преустановяването им са дадени 1498 задължителни за изпълнение предписания. Съставените актове са 101.
Трудовите инспектори са констатирали 27 случая на приети на работа непълнолетни лица, без разрешение от инспекциите по труда. За всеки от тези случаи са съставени актове и са подадени сигнали до прокуратурата.
Работодателите правят опити да прикриват нарушенията на трудовото законодателство, включително със съгласието и съдействието на засегнатите работници, коментира Румяна Михайлова. Установено е и масово регистриране на трудовите договори в деня на проверката или ден преди това.
В много от случаите работодателите са се държали грубо с инспекторите, а охранителните фирми на предприятията са препятствали достъпа на проверяващите. Регистрирано е масово въвеждане на 4-часов работен ден при реално полаган 8 или 12-часов труд. Инспекторите са установили и работа на предприятия през нощта, без това да се налага - пример за това са шивашко и дървообработващо предприятие. 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg