АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Безводието е проблем на инфраструктурата
Мисля, че основният проблем за безводието в България е инфраструктурата. Тръбите са стари и има големи течове, което предизвиква загуба на вода за населението и за икономиката. Това, което трябва да направите първо, е да подновите своята инфраструктура, коментира за БТА Дани Грийнвалд, старши заместник генерален директор в Службата за управление на води в Израел. По думите му след като подмени старата инфраструктура, България може да закупи модерни системи за успешно управление на водите. Ние развихме иновативни технологии след няколко сериозни периода на безводие през годините, каза експертът.
В София се състоя конференция, посветена на управление на водата. Събитието бе организирано от Посолството на Израел у нас. Участие в него взеха представители на българските институции, както и на бизнеса. По време на форума бе представен израелският опит за справяне с безводието и развитието на модерни технологии.
Имали сме много периоди на суша в Израел, даже в Библията се разказва за това как израилтяните се преселват в Египет заради липсата на вода, заяви Грийнвалд. В новата ни история има две големи засушавания - през 2000 г. и 2008 г., които ни накараха да осъзнаем, че не можем да продължаваме по-същия начин и трябва да променим системата, коментира той.
В Израел имахме същите проблеми със стари водопроводи десетилетия наред, като все отлагахме решението за по-късен етап. Системата обаче се влоши и предприехме подмяна на водопроводите основно в общините, обясни още Грийнвалд. Това съответно доведе до спиране на течовете и загубите на т.нар. неприходна вода, коментира той. И посочи, че се е наложило цената на водата за населението да бъде увеличена, за да се покрият разходите по реновиране на системата. Израелското население не одобри ръста на цената, но това беше успешно решение, добави експертът. Когато течовете спряха, успяхме отново да намалим цената, отбеляза той.
По думите на експерта управлението на водите е важно и заради климатичните промени. Грийнвалд каза, че измененията в климата се усещат в по-малка степен в Израел. Заради това, че имаме пустинен климат, сме се научили да управляване водния ресурс, за да не изпадаме в затруднения. Имаме повече проблеми с наводненията в общините и селското стопанство поради внезапни и силни дъждове, обясни експертът.
Заради безводието в части на страната през декември парламентът създаде Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. Като аргумент за създаването на комисията бе посочено, че по данни от месец ноември тази година над 250 хиляди български граждани в 72 общини са на воден режим. В парламента преди месец имаше и изслушване на няколко министри.
Все още има достатъчно природен ресурс, който може да се ползва за задоволяване на потребностите от питейна вода и за напояване, но ефективността на ползването на тези водни количества е изключително ниска, коментира тогава служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, който акцентира върху необходимостта от изграждане на нови съоръжения. Той отбеляза, че изминалото лято е било сухо и горещо.
С Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация необходимите средства за отрасъла са между 12 и 14 милиарда лева, каза служебният министър Виолета Коритарова в рамките на изслушването.
Инвестиционната програма на земеделското министерство за периода 2025-2028 година предвижда над 1,5 млрд. лева за капитализация на "Напоителни системи" ЕАД и за капиталови разходи на министерството, каза служебният заместник-министър на земеделието Иван Капитанов.
На сайта на регионалното министерство се публикува информация за населени места с нарушено водоснабдяване, подадена от ВиК операторите на обособените територии. Според данните за периода 30 декември 2024 г. - 5 януари 2025 г. в 37 общини има проблем с водоснабдяването.
Tweet |
|