АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
Проверяват се изправността на уредите, тяхното функциониране и безопасност, както и оперативните изисквания, свързани с управлението им. В някои от проверените вече обекти бяха установени липса на информационни табели за безопасна употреба на оборудването и отсъствие на документи, удостоверяващи съответствието на съоръженията с нормативните изисквания, посочват от КЗП.
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.
От началото на годината до момента са констатирани 8 огнища на шарка и 1 огнище на чума по дребните преживни животни. Във връзка с безпрецедентна епизоотична ситуация по предложение на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, министър-председателят Димитър Главчев свиква Централния епизоотичен съвет.
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на млади фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Всички документи за кандидатстването по процедурата ще се изготвят безвъзмездно от Националната служба съвети в земеделието
Всички зеленчуци, наблюдавани от ДКСБТ, поскъпват тази седмица. При оранжерийните краставици ръстът е с 9 на сто до 2,95 лева за килограм.
Ставката за едно допустимо за подпомагане животно, определена със заповед на министъра на земеделието и храните, е в размер на 41,07 лв. Помощта се изплаща в рамките на срока, съгласно индикативния график , изготвен от Държавен фонд „Земеделие“.
Индексът на организацията, който следи месечните промени на международните цени на кошница от продукти, се покачи до 127,4 пункта, или с 2 пункта повече от септември.
Повечето плодове са поевтинели, докато повечето зеленчуци са поскъпнали, но като цяло поскъпващите храни са повече от включените в седмичния бюлетин на ДКСБТ.
Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.