EUR 1.9558
USD 1.7850
CHF 2.0813
GBP 2.3356
CNY 2.5258
you tube
mobile version

Белгия обмисля данъчна реформа

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Белгия обмисля данъчна реформа

mail17:30 | 21.10.2024прегледи 98 коментарикоментари 0


Белгия може да предприеме мащабна реформа на данъците и социалните помощи, съобщиха местни медии, като се позоваха на кратко обобщение на досегашния резултат от преговорите за съставяне на следващото федерално правителство.

Мандатоносителят Барт де Вевер бе приет от крал Филип и получи допълнителна отсрочка за завършване на преговорите с бъдещите коалиционни партньори. След изборите през юни Белгия се управлява от правителството в оставка на премиера Александер де Кро.

Постигнатите договорености предвиждат социални помощи да се изплащат само за срок от две години, а размерът им да бъде поне с 500 евро по-нисък от минималната работна заплата в страната.

Обмисля се промяна в данъчното облагане на трудовите доходи, като необлагаемият годишен минимум да достигне 12 000 евро от 2029 г., а по-високите доходи от трудова дейност да бъдат облагани с 25 до 45 на сто.

Възможно е отпадане на облагането с 50 на сто на някои заплати, а най-високата ставка от 45 на сто да бъде прилагана само за трудови доходи над 30 000 евро месечно.

Предвижда се на печалбите от финансови операции да бъде налаган данък от 10 на сто, като тази стъпка няма да се прилага със задна дата. При ДДС ще бъде въведена ставка от 9 на сто, в допълнение към прилаганите ставки от 21 на сто в общия случай; 12 на сто в ресторантьорството; 6 на сто за храна, вода, лекарства, книги и транспорт, както и нулева ставка за периодични издания.

С подготвяните промени при пенсиите и обезщетенията за безработица до 2029 г. се предвижда федералният бюджет да спестява по над 6 милиарда евро годишно. Преди дни Барт де Вевер заяви, че коалиционните преговори са почти завършили и очаква, ако има истинска воля за стабилно управление, макар и трудни, промените да бъдат приети.

/БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg