АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ „Белене“, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“.
Френските изтребители ще заменят остарелия флот от руски изтребители "МиГ" на сръбските военновъздушни сили. Очаква се до 2029 г. Белград да получи 9 едноместни и 3 двуместни самолета "Рафал" срещу неназована сума.
Делян Добрев от ГЕРБ услужливо написа решение, че срокът за провеждане на преговорите се удължава със 180 дни от влизането в сила на решението. Като втора точка в проекта на решение е записано, че след приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад в НС.
В Белград средната заплата е 1075 евро, в Нови Сад - 982 евро, в Ниш - 813 евро и се доближава до средната за страната, каза във видеообръщението в Инстаграм Вучич и подчерта, че в Бор, където има голяма медна мина, средната заплата е 1025 евро.
ОП е за транспортиране на блочен трансформатор тип ТЦ-630000/400-82 У1 от площадката на АЕЦ "Белене" до тази на действащата АЕЦ. Целта е осигуряване на резерв на трансформатори 9(10)GC01,02 на 5(6)ЕБ. Прогнозната стойност (без ДДС) на обществената поръчка е 1 500 000 лв.
Те се вдигат с 10%, така че ползване на АМ от Белград до Димитровград (Цариброд) е 1670 динара (около 14 евро),, за магистралата Белград - Ниш таксата става 1130 динара, за Белград – Суботица новата цена е 800 динара, за Белград – Шид таксата ще бъде е 500 динара.
Аз също ще изискам категоричен, обоснован, целенасочен и задълбочен анализ не само от АЕЦ „Козлодуй“, но и външна експертиза, относно приложимостта и възможността за използване на парогенераторите от АЕЦ „Белене“ за АЕЦ „Козлодуй“ и едва след получаването му ще извърша моята преценка дали тези парогенератори да бъдат включени в списъка на оборудването, което да бъде продадено на украинската страна.
Евродепутатът е в недоумение, че прогнозите за довършване на двата реактора на АЕЦ „Белене“ бяха за още 5 млрд. евро и сегашните управляващи казваха, че това прави централата нерентабилна, а сега строителството на новите два блока на АЕЦ „Козлодуй“ се оценява до 14 млрд. долара.
През миналата година след американски натиск България реши да продаде на Украйна оборудването за АЕЦ "Белене", чието изграждане трябваше да реализира руската компания Росатом при инидикативна цена в рамките на 10 млрд. лева.
Как биха могли да отговорят Белград и Будапеща на България, след като на 13 октомври България въведе такса от 20 лв. за мегаватчас за транзит на руски газ, доставен през нейна територия на трети страни. Към момента Унгария, Сърбия, Гърция, Румъния и Австрия се снабдяват с руски газ по газопровода „Балкански поток“.