EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Белоградчик и Болевац в Сърбия с общи туристически продукти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Белоградчик и Болевац в Сърбия с общи туристически продукти

mail17:05 | 14.06.2024прегледи 709 коментарикоментари 0


Нови туристически продукти и обновена пещера „Магура“ са част от резултатите, получени от изпълнението на съвместен проект между двете погранични общини Белоградчик и Болевац, съобщи по време на  трансграничната конференция в Белград и Видин консултантът по туризъм в Община Белоградчик Тихомир Алексиев.

Проектът се казва  „Опазване и атрактивно представяне на природното и културно наследство на общините Белоградчик и Болевац“ и е реализиран по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия 2014-2020.

По думите на експерта основната цел на проекта е била да се повиши туристическата привлекателност и да се разнообрази туристическият продукт, предлаган в района на Белоградчик – Болевац.

Сред специфичните цели са увеличаване на туристическата привлекателност на пещера "Магура", създаване на природен и туристически център в Ртан планина, Сърбия, представяне и популяризиране на туристическите атракции в двата района.  

Алексиев обясни, че сред резултатите е повишаване на туристическата привлекателност на района Белоградчик - Болевац, подобрен достъп в пещера „Магурата“, която благодарение на  предоставеното програмно и интерактивно оборудване вече може да се разглежда и чрез холограми. По думите на Алексиев  в проекта са вложени близо 587 хил.евро, като от тях европейското съфинансиране е било 85 %.

Той посочи, че има и други институции от Белоградчик, които са партньори по различни проекти с европейско финансиране. По един от тях е създадена среда за развитие на таланти, творчески умения и междукултурен диалог сред младите хора от трансграничния регион Видин-Зайчар, изпълняван от местното читалище „Развитие 1893“. В проекта са били обхванати 120 младежи от двете страни на границата.

Според експерта Община Белоградчик вече е начертала и следващите си стъпки по отношение на трансграничното сътрудничество със съседните сръбски райони.

Сред тях са създаване на инфраструктура на ГКПП Салаш - Ново корито, който предстои да бъде изграден; създаване на общи културни събития и разширяване на обхвата на съществуващите, като трансграничния фестивал Салаш - Ново корито; разширение на туристическия маршрут Ком-Емине по билото на Стара планина, включващ участъка от Връшка чука до връх Ком; изграждане на културна и туристическа инфраструктура в пограничните селища - Райновци, Салаш, Крачимир и Стакевци, където се предвижда и създаване на музей в родната къща на Виден Табаков, участвал в програмата „Аполо“ и др. Очаквани партньори са общините Княжевац, Болевац и Зайчар, като не изключваме и други партньори, обясни Тихомир Алексиев.

Експертът съобщи, че Община Белоградчик е и в обхвата на Стратегически проект „Подготовка на населението за действия при бедствия и подобряване на капацитета на професионалните екипи за реагиране при извънредни ситуации в трансграничния регион”. Той се изпълнява от Главна дирекция за пожарна безопасност и защита на населението към МВР, в партньорство с други организации от България и Сърбия.

 Една от дейностите по него ще бъдат обучения и съвместни тренировки за реагиране при бедствия и пожари на специализираните служби и доброволци в трансграничния регион.

Проект за съживяване на културните институции чрез ремонт и обзавеждане е реализиран в общините Чупрене и Пирот. Това каза Красина Радомирска, специалист „Програми и проекти“към община Чупрене. 

Целите на проекта ни бяха да насърчим културния обмен и сътрудничество между община Чупрене и центъра в Пирот чрез срещи, семинари и участие в културни събития. Общата стойност на проекта беше 400 000 евро, а продължителността му беше 24 месеца. Той започна през 2013 г. и приключи през 2015 г., каза Радомирска. 

Тя посочи, че има засилен културен обмен между двете трансгранични общини. За бъдещите си планове искаме да се развиваме. На първо място се стремим да подобрим условията за общи културни дейности и  развитие на туристическия потенциал на този регион, каза Радомирска. 

Искаме да създадем по-добро качество на културния живот в нашите общини за бъдещите ни партньори и за трансграничните проекти, каза още тя. 

Трансграничната конференция Сърбия-България, която се провежда в Белград и Видин, е по проект на БТА „Европа на Балканите: Общо бъдеще“, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6645