АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
25 български се нареждат сред 500-те най-големи фирми в региона на Централна и Източна Европа, което отрежда на страната ни шеста позиция в това отношение сред всички 12 държави, обхванати от анализа.
В анализа на Министерството на финансите се отбелязва, че подобно на тенденциите в еврозоната, доверието на потребителите се подобрява през тримесечието, докато бизнес климатът и показателите за икономическата активност в промишлеността се влошават.
Това става ясно от анализа на данните от платформата за издаване по електронен път на „Протокол за предписване на лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса/ Районните здравноосигурителни каси (НЗОК/РЗОК)“. Системата беше пусната в експлоатация от Информационно обслужване на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи.
Японската компания Sanyo Trading организира интересна изложба на китайски електрически превозни средства, където бяха представени повече от дузина разглобени автомобила. Благодарение на това специалисти от Страната на изгряващото слънце успяха да разберат тайната защо са евтини автомобилите от Поднебесната държава.
Вицепрезидентът по въпросите на финансовото планиране и анализа Кеван Парех ще замени на поста Лука Маестри, който го заема от 2014 г.
Най-голяма част от включените компании (67%) разработват технологични продукти, 36% предлагат IT консултиране, 31% попадат в категорията „Услуги“, а 29% внедряват софтуерни системи. Процентът надхвърля 100, защото част от организациите се занимават с повече от един тип дейност. Според анализа 22 от участниците в класацията отбелязват ръст на служителите в своите IT отдели, като половината от тях са български.
От анализа става ясно още, че преобладават продуктовите компании (896 на брой), следвани от консултантските (466), тези, предоставящи услуги (378) и внедрителите на софтуерни системи (също 378).
Според анализа на влиятелната европейска бизнес организация Solar Power Europe - SPE в ЕС секторът е създал еквивалента на 648 000 работни места на пълно работно време до миналата година, най-вече в дейностите, свързани с инсталирането и монтажа.
За обществения сектор средното месечно възнаграждение е 1633 лв., а за частния - 1441 лева. Според анализа през второто тримесечие на годината средната месечна работна заплата за област Плевен нараства с 12,5 на сто в сравнение с второто тримесечие на миналата година.
Балансовият собствен капитал на банковата система в края на май възлиза на 17,9 млрд. лв. и спрямо края на април се увеличава с 244 млн. лв. (1,4 процента) с приноса на месечния растеж на печалбата, се отбелязва в анализа.