АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.
Подобна забрана беше в сила от 1 март до 31 август, но беше временно отменена от края на май до юли. За първи път ограниченията бяха въведени през септември 2023 г., когато се отнасяха и до дизеловото гориво.
При доставките на енергийни продукти най-голямо нарастване през май се наблюдава при автомобилния бензин - с 83,7 на сто.
Руското правителство ще разгледа възможността за удължаване на разрешението за износ на бензин в края на юни, посочи по-рано този месец вицепремиерът Александър Новак. Рафинериите произвеждат достатъчно горива за транспорт както за вътрешния, така и за експортния пазар.
Русия обяви, че от 1 март налага забрана за износа на бензин за срок от шест месеца, за да може да задоволи нарасналото вътрешно търсене и нуждите на фермерите, а и за да бъдат извършени планирани ремонти и поддръжка на рафинериите, съобщи Ройтерс.
Данните за потреблението водят до няколко важни извода. На първо място, очевидно е водещото място на дизела в българското потребление, като през повечето месеци то надхвърля два пъти общия обем продадени бензин и газ, като през целия период, за който НСИ предоставя данни то варира между 170 и 270 милиона литра месечно.
Цената на обикновения бензин ще скочи от 25 песо на 132 песо, което е с 528% повече, а цената на бензина Super ще се увеличи от 30 на 156 песо, което е с 520% процента повече, посочи министърът на финансите Владимир Регуейро.
Ако на 3 януари 2023 г. бензин A95 се е продавал за 2,64 лева за литър, днес средната му цена на дребно е 2,62 лева за литър. За последния месец бензинът е поевтинял с 11 стотинки за литър или 4,03 на сто.
Производителите на горива в Русия са били информирани от правителството да се подготвят за отмяна на забраната за износ на дизел и бензин, като се позова на три източника от сектора. Забраната за износ на дизел беше наложена на 21 септември, за да се ограничи покачването на цените и недостига на горива. Русия е най-големият износител на дизел по море.
Южноамериканската страна, която е водещ производител на шистов газ и петрол, изпитва недостиг на бензин и дизел от края на миналата седмица заради проблеми с местните рафинерии и липсата на валута, което забавя вноса.