EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Берлускони - Нерон на еврозоната

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Берлускони - Нерон на еврозоната

mail16:55 | 26.10.2011прегледи 819 коментарикоментари 0


Силвио Берлускони пристига днес за срещата на върха на ЕС в Брюксел със споразумение в последния момент по изискваните от Европа икономически реформи в замяна на нейната солидарност, но острото недоволство от Италия се запазва, тъй като страната е считана за слабото звено в еврозоната. Италианският премиер разочарова поддръжниците си. Един от приближените му го нарече "Нерон", императора, за когото се твърди, че е гледал безучастно как Рим гори. "Той е напълно откъснат от реалността. Неговата фиксидея е да остане на власт", заяви в неделя един от приближените на Берлускони след първата среща на върха в Брюксел.
Помолен да пристигне днес с твърди ангажименти за намаляване на колосалния дълг на Италия от 1,9 трилиона евро (120% от БВП), за да успокои пазарите, Берлускони успя да постигне само минимално споразумение, защитаващо пенсионната възраст от 67 години, преговорите по което показаха нестабилността на правителствената му коалиция.
В писмо от 15-тина страници, адресирано вчера до партньорите му, италианският премиер се ангажира на първо място с приемането на бързи мерки за стимулиране на икономическия растеж, обещани през лятото, които обаче още не са представени заради различията сред управляващите.
Дългото писмо обяснява подробно мерките за строго ограничаване на разходите, приети през последните месеци, на обща стойност 60 милиарда евро до 2014 г., които ще позволят на Италия да уравновеси бюджета си още през 2013 г. Берлускони вече направи това упражнение вербално в неделя, но не успя да убеди колегите си.
"На хартия тези мерки са много амбициозни. Но трябва да бъдат убедени пазарите в желанието за прилагането им. Впрочем, липсва политически консенсус в страната за това", твърди представител на ЕС, пожелал да остане анонимен. "Истинската санкция е тази на пазарите", предупреди говорителят на еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен. Ангела Меркел и Никола Саркози напомниха това на Берлускони в неделя. "И дума не може да става за отправяне на призив за солидарност към партньорите, ако не се полагат необходимите усилия", заплаши френският държавен глава.
Дълговата криза заплашва единната европейска валута. Ръководителите на 17-те страни членки на еврозоната се опитват да създадат валутен фонд, за да помогнат на най-задлъжнелите страни да се финансират в момент, когато тази възможност им излиза много скъпо на пазарите. Но европейските лидери са разделени по въпроса какви да са характеристиките на този фонд. За момента Европейската централна банка се нагърби да подпомага Испания и Италия в изкупуването на дълга им на пазарите, за да се предотврати рязкото увеличаване на лихвите по заемите. Но Германия не гледа на това с добро око. Бъдещото поведение на ЕЦБ е една от ключовите точки в преговорите. Франция се надява, че банката, която ще бъде председателствана от италианеца Марио Драги, ще продължи политиката си в подкрепа на Рим.
Но не може да иска това открито, защото то "би нарушило независимостта на институцията", признава Париж. "Проблемът за ЕЦБ е прост - колкото повече институцията твърди, че ще продължи да подкрепя Италия, толкова по-малко италианците ще полагат изискваните усилия", твърди представител на ЕС.
"Посланието на Берлускони следователно е - върши си работата и ЕЦБ ще продължи да ти помага", допълни той. Франция има двоен интерес да подкрепя Италия. Ако тя потъне, Франция може да бъде повлечена, защото банките й са инвестирали 53 милиарда евро в италианския дълг. Но тя също така се нуждае от Италия и нейните гласове в напрегнатите си отношения с Германия в рамките на еврозоната", смята европейски дипломат. /АФП


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg