EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Бивш директор на МОСАД: Терористите са автономни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бивш директор на МОСАД: Терористите са автономни

mail07:00 | 01.04.2016прегледи 3336 коментарикоментари 0


Дани Ятом е бивш израелски политик, през периода 1996-1998 година той е директор на Мосад, в периода между 1999 и 2001 г.  работи ръководител на кабинета на израелския премиер Ехуд Барак и главен съветник по сигурността. Интервюто е изпратено на EconomyNews.bg от телевизия BIT.

 

Водещ: Г-н Ятом, как сте? Къде Ви откриваме?

Дани Ятом: Благодаря Ви! Намирате ме в Тел Авив – един от големите градове в Израел.

Водещ: Разбира се, проследили сте какво се случи в един от големите градове в Европа, имам предвид Брюксел. Искам да Ви попитам: Ако зависи от Вас и можете да промените само едно нещо в системата за сигурност на Европа, какво ще бъде то?

Дани Ятом: Няма едно единствено нещо. Борбата срещу тероризма започна преди много десетилетия и вероятно ще продължи още много, много години. Така че няма едно действия, с което да преборим тероризма. Борбата срещу него е много сложен процес. Наричаме я неконвенционална война, защото при нея няма да срещнете големи сили, оборудвани с танкове и артилерия, които лесно могат да бъдат идентифицирани и разузнати. При нея имаме работа с разпръснати на различни места формации. В много случаи в Европа, става дума за малки клетки, от по няколко души, които са се вписали в мястото, където живеят, например в мюсюлманското предградие на Брюксел – Моленбек. Така става много трудно да отделим добрите от лошите, а трябва да помним, че не всички мюсюлмани са терористи. Наистина, има терористи, които излизат от това общество, а за съжаление имаме и случи, когато те са се вписали в обществото, а хората от квартала, в който живеят, дори им помагат. Така стана и с терористите от Моленбек. Но ние трябва да правим разлика между терористите и невинните хора.

Водещ: Добре, нека Ви попитам по друг начин: ако Вие – Дани Ятом трябваше да дадете само един съвет на европейските политици, на тези, които вземат решенията на континента, какъв щеше да бъде той?

Дани Ятом: Няма да давам съвети, защото смятам, че това не е професионално. Но ми позволете да кажа няколко неща. Първо, разузнаването и събирането на разузнавателни данни е най-важният елемент, който ни дава възможност да се борим с терористите. Защото без да знаем къде са скривалищата им, без да ги следим, без да събираме информация за целите и намеренията им, няма как да провеждаме операции, с които да ги спираме. Така че разузнаването е вероятно най-важният компонент от общия фронт срещу тероризма. На второ място – сътрудничеството. Държавите в Европа трябва задължително да си сътрудничат, не само в разузнаването, но и в провеждането на операции, така че да се справят с терористичните мрежи в Европа, действащи в различни градове.

Водещ: Смятатае ли, че има строго европейски терористични мрежи?

Дани Ятом: Поне тези, които извършиха последните атентати, както в Париж така и в Брюксел, бяха европейски граждани, изповядващи исляма, но все пак европейски граждани второ или трето поколение. Така че наистина е по-лесно за ИДИЛ да подготвя терористични актове, използвайки граждани на държавите, където тези атентати се случват. По-лесно е да осъществиш нападение като използваш французи във Франция, белгийци в Белгия и т.н.

Водещ: Какви обаче, са тези атентатори? Какъв е профилът на тези т.нар. „нови” терористи?

Дани Ятом: Не съм сигурен, че можем да говорим за „нов вид”терористи. Вече от много време говорим за подобни атаки в САЩ и на други места, като Европа и Близкия изток. Ние израелците сме едни от най-потърпевшите от такива атентати.

Знаем, че хиляди европейци бяха привлечени от ИДИЛ, за да воюват в Сирия,а стотици от тях се връщат обратно в Европа и изграждат терористични клетки. Така че има връзка между това, което става в Сирия, командните постове на ИДИЛ и въпросните клетки, които са управлявани от ИДИЛ. Но когато казвам, че ИДИЛ ги командва, трябва да разберем как действа тази организация. Тя изпраща свои членове, които изграждат спяща клетка в даден град..

Водещ: Това става и в Европа, така ли?

Дани Ятом: Да, и в Европа също. И така, тази спяща клетка сама решава кога да извърши терористичен акт, без да комуникира с командирите си в Сирия или Ирак. Така, че когато си е набавила необходимия брой хора, както и експлозиви и оръжие, клетката определя цел и започва да действа. А в Европа има много цели за терористите. Не само летищата и гарите... Почти всяка сграда, почти всеки човек, в очите на терористите, за съжаление са подходяща цел..

Водещ: Но това ги прави много трудни за засичане?!

Дани Ятом: Да, така е. Но това, което исках да кажа е, че тези клетки нямат нужда от всекидневен контакт с онези, които са изпратили от Сирия, през Турция към Европа. Те са автономни. В момента, в който пред тях се появи възможност, те атакуват. И чак след това се свързват със своята централа, за да докладват. Или пък началниците им научават за атентата от медиите.

Водещ: Това ли е видът терористични атаки, с който ще трябва да свикваме оттук нататък? От тези автономни клетки, за които говорите.

Дани Ятом: Да, това е видът тероризъм, с който ще се сблъскваме много години, за съжаление. Все пак, това не е нещо, което не може да бъде спряно. Европа може да го спре като обедини усилията си в сферата на разузнаването, на полицейските разследвания и операции. Отделните държави и Европейският съюз, като цяло, трябва да преследва терористите. Защото в самата ДНК на тези хора е закодирано, че ако вие не ги преследвате, те  ще ви преследват. Така че единственият начин е през цялото време да се провеждат още и още операции, за да се събира разузнавателна информация и тези терористи да бъдат ударени, заловени или убити. Европа може да го направи като обедини усилията си, но за съжаление до днес това не се случва.

Водещ: Г-н Ятом, говорите, че борбата с тероризма ще отнеме много години и трябва да свикнем с това. Но как една цяла нация, например Израел, се научава и свиква да живее в опасност и страх всеки ден?

Дани Ятом: Това, разбира се, е притеснително. Благодарение на опита, който натрупахме през годините, успяваме да осуетим повечето им опити да извършат атентати. Но естеството на борбата срещу терора е такова, че не можем да бъде сигурни, че абсолютно всеки опит за атака ще бъде осуетен. Все пак, ние имаме доста добра успеваемост, главно благодарение на разузнавателната информация и на способността ни много бързо да изпращаме специални части, които да елиминират терористите. Така че – да, има начин една държава да се защити. Например, както това прави Израел.

Водещ: Обаче, трябва ли да се откажем от някои от свободите си, от част от достиженията си, като свободата на изразяване и на движение, например?

Дани Ятом: Вижте, Израел е демокрация. В това няма никакво съмнение. Но ние сме стигнали до извода, че животът е по-важен от някои права или от стандарта на живот. Защото ако някой е мъртъв, начинът на живот вече няма никакво значение. Така че първата и най-важна мисия е да защитим живота на нашите граждани. Дори и ако това нарушава някои човешки права. Но у нас има и Върховен съд, който следи какво правят силите за сигурност, така че да е сигурно, че има баланс между човешките права и необходимостта да се опази животът. Но да, няма съмнение, че се налагат известни ограничения на човешките права и на нормалния начин на живот. Това е цената, която трябва да платим, за да останем живи!

Водещ: Г-н Ятом, нека си представим, че се намираме във филм. Кой е най-лошият герой в него?

Дани Ятом: Всички терористи. Онези, които искат да убият всеки, който не мисли като тях, който не вярва в това, в което те вярват. Те наричат европейците – кръстоносци, всеки който не е мюсюлманин, според тях, е неверник. Обаче, според Ал Каида и ИДИЛ, най-лоши са т. нар. „предатели“. Това са умерените мюсюлмани, които не живеят според строгите правила на Корана и шариата. А също и лидерите на умерените мюсюлмански държави. Това са лошите - всички онези, които искат да убиват невинни, които искат да разрушат западната цивилизация и върху нейните руини да изградят своя нов халифат. Така че всички ние, които принадлежим към тази цивилизация трябва да обединим усилията си. Европа, но и Израел, САЩ и държавите от Далечния изток трябва да изградят общ фронт срещу глобалния тероризъм.

Водещ: Г-н Ятом, последeн въпрос. Мислите ли, че има непосредствена терористична заплаха за България?

Дани Ятом: Никоя страна в света, която не е от вида, който описах, т.е. строго мюсюлманска държава, а това включва почти всички, в това число и България, не е имунизирана. Трябва да се подготвите, така както ние се подготвяме, да защитите страната си, да защитите нейните интереси и живота на вашите граждани.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg