АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.
Капиталът на „София Тех Парк" АД ще бъде увеличен с 3 939 900 лв. за покриване на оперативните разходи на „Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс" за 2024 г.
Продуцентската компания "Солент Филм" ООД заснема чуждестранни рекламни, музикални и филмови проекти и ще разкрие 40 постоянни и близо 1000 временни работни места.
В анализа на Министерството на финансите се отбелязва, че подобно на тенденциите в еврозоната, доверието на потребителите се подобрява през тримесечието, докато бизнес климатът и показателите за икономическата активност в промишлеността се влошават.
Средните предприятия в ЕС са 240 000, или 0,8 на сто от всички, като за тях работят между 50 и 249 служители, което представлява 15 на сто от заетостта и 18 на сто от добавената стойност.
Идеята на инвеститора е с изграждането на фотоволтаичния парк и производство на "зелен" водород към него да се оформи и екологично чиста крайселищна урбанизирана територия, отстояща на приблизително два километра от село Копривец.
Това посочиха предприемачи по време на форум на Алианса на научните и технологични паркове в Югоизточна Европа (SEE Science & Technology Parks Alliance), които се провежда в столичния София Тех Парк. "Идвайки от България срещаме голям проблем с имиджа”, каза Любомир Янчев, основател и изпълнителен директор на "МакКлаймът" (Mclimate). По думите му, компанията понякога среща проблем с възприемането на качеството на...
През октомври 2024 г. общият показател на бизнес климата намалява с 5.6 пункта в сравнение със септември (от 22.5% на 16.9%), като понижение на показателя е регистрирано във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.