АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Индексът на "Ифо", който отразява бизнес нагласите на германските автомобилостроителни концерни, се понижава до -34,7 пункта през декември 2024 г. спрямо сезонно коригираните -32,4 пункта през ноември.
През октомври 2024 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в два сектора: „Транспорт, складиране и пощи“ - с 3.4%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.1%.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.
Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.
Сградата е отличена заради комплексното си ниво на оборудване, което включва прецизно мерене и управление на енергийнотo потребление, система за сградно управление (building management system – BMS), но най-вече тъкмо заради въвеждането на геотермалната система, което показва дългосрочен ангажимент към отговорни бизнес операции и намаляване на емисиите.
През декември 2024 г. общият показател на бизнес климата се покачва с 1.7 пункта (от 17.0% на 18.7%) в сравнение с предходния месец. Повишение на показателя се наблюдава в промишлеността, търговията на дребно и в сектора на услугите. Единствено в строителството е регистрирано понижение.
Продажбите в чужбина са нараснали за пети пореден месец благодарение на по-голямата бизнес активност със съседните страни.По-бавният растеж на производството се дължи на спада в общото търсене и недостига на някои материали.
Сред тях са скиците за сгради и поземлени имоти, извлечения от кадастрални карти, извлечения от кадастралния регистър, от зоните на ограничение, схема за самостоятелен обект и др. Това стана възможно благодарение на напълно автоматизираните процеси по предоставяне на справки и документи от агенцията, с което драстично се намаляват сроковете за изпълнение на предоставяните услуги.