EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Бизнес споразумение между България и Япония

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бизнес споразумение между България и Япония

mail10:40 | 24.01.2011прегледи 2003 коментарикоментари 0


Днес беше подписано Споразумение между Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Японската Асоциация за търговски арбитраж (ЯАТА), съобщиха от пресцентъра на БТПП. В среща преди официалното подписване на документа участваха Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма, Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, Огнян Донев, председател на КРИБ, Цоло Вутов, президент на Геотехмин ООД и член на Управителния съвет на БТПП.
В разговорите, министър Трайков потвърди намерението на Правителството да поддържа нивата на данъчно облагане на най-ниските равнища в ЕС и да продължи процеса на намаляване на административните бариери за бизнеса. Изразено беше задоволство от подписването на Споразумението и увереност, че то ще бъде още един гарант за доверието между бизнес средите от двете страни. От българска страна Споразумението бе подписано от г-н Цветан Симеонов, председател на БТПП и член на Арбитражната колегия на АС към Палатата, а от японска от г-н Косуке Ямамото, председател на ЯАТА.
Предишното Споразумение между двете институции е от 1961 г. и не отговаря на съвременните изисквания на търговския арбитраж и на условията в България, като страна-членка на ЕС с работеща пазарна икономика. В новото Споразумение освен сътрудничество в областта на арбитража се предвижда и сътрудничество в областта на медиацията, помирението и другите алтернативни способи за разрешаване на спорове.
Предвижда се в листата на международните арбитри на двете институции да се включват арбитри, предложени от всяка от страните. Отправена бе покана до г-н Ямамото да посети България и да се запознае на място с постиженията на АС при БТПП, особено в сферата на вътрешния арбитраж. Поканата бе приета със задоволство от японска страна.
В процеса на разговорите стана ясно, че броят на делата в българския арбитраж е 10 пъти по-голям от този в ЯАТА, заради по-широкото използване на арбитража в разрешаване на вътрешни спорове. Двете страни се договориха да обменят и поддържат цялата необходима информация за процедурите и актуалната практика в двете страни да са на разположение на заинтересованите фирми.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg