АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През януари 2025 г. общият показател на бизнес климата остава на равнището си от декември 2024 г. (от 18.7% на 18.6%). Повишение на показателя се наблюдава в строителството, в промишлеността запазва приблизително нивото си от предходния месец, а в търговията на дребно и в сектора на услугите е регистрирано понижение.
Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи три фактора за поскъпването на водата - наредба за регулиране на ВиК услугите на МС от 2016 г., -индекс на инфлацията на бизнес плановете - и ценовия скок на тока за бизнеса.
За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел“ и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново“. Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.
Според Годишното глобално проучване на PwC сред бизнес лидерите (PwC CEO Survey) през 2025 г. изпълнителните директори планират да наемат повече служители и да продължат ефективното внедряване на AI.
Очакванията за предстоящите 12 месеца може да се обобщи така: много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и малко по-малко скептицизъм в сравнение с предходната година.
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Индексът на "Ифо", който отразява бизнес нагласите на германските автомобилостроителни концерни, се понижава до -34,7 пункта през декември 2024 г. спрямо сезонно коригираните -32,4 пункта през ноември.
През октомври 2024 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в два сектора: „Транспорт, складиране и пощи“ - с 3.4%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.1%.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.