АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бизнесът получил 65 млн. лв. от ББР
Българска банка за развитие (ББР) е изплатила близо 65 млн. лева по постъпили заявления за уреждане на неразплатени вземания от държавата. Към 1 юли 2010 година в банката са постъпили 471 заявления за прехвърляне на вземания, съобщиха банковата институция. Исканията са подадени от 237 фирми и са на обща стойност 132 милиона лева, става ясно от съобщението на ББР.
Близо 51% от постъпилите заявления са за изпълнени поръчки в сферата на строителството. Исканията са на стойност 53 680 970 лева, от които 33 307 138 лева вече са разплатени. Други 35 на сто от заявките са за доставки на лекарства и медицинско оборудване. От поисканите 23 724 943 лева, 20 668 273 лева вече са постъпили в сметките на фирмите.
Най-много са постъпилите заявления за цедиране на вземания от Министерството на отбраната – 228, следват го Министерството на труда и социалната политика - 203, Министерството на регионалното развитие и благоустройството – 18, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията – 9, Министерски съвет – 6, Министерство на вътрешните работи – 4, Министерство на финансите – 2 и Министерство на земеделието – 1.
Седмично банката приема по около 80 заявления, но през последните дни среднодневно постъпват около 40 броя заявления, съобщиха оттам. Срокът за плащане на цесиите е до 10 работни дни от датата на постъпване в ББР на съответното заявление, придружено от необходимите документи. Когато вземането е предмет на особен залог и/или други тежести, срокът може да се удължи. Реално плащанията се извършват в много по-кратки срокове – от 3 до 5 работни дни.
През април тази година правителството взе решение за приемане на специален механизъм за уреждане на неразплатени до 31 март 2010 г. вземания на фирми по договори за обществени поръчки, по договори по Проект Красива България, както и договори по програма ФАР.
Сключеното с банката споразумение предвижда цената на цесията да се формира на база сконтова лихва от 7% годишно (365/360 дни), изчислена за целия сконтов период върху номиналния размер на вземането, посочен в издаденото от съответния разпоредител с бюджетни кредити удостоверение. Сконтовият период се изчислява от датата на плащането от Българска банка за развитие АД (заверяване на разплащателната сметка на цедента) до 20. 07. 2011 година. Това на практика означава, че всички плащания преди 20. 07. 2010 година са със сконтов период повече от една година и съответно цената при тях ще бъде по-висока от 7%.
Банката приема документи на всички фирми, които кандидатстват по установения с РМС № 197 и Споразумението ред, независимо от това дали върху предложеното за цедиране вземане има вписан залог в Централния регистър на особените залози и/ или други тежести, като плащането се извършва след заличаването им.
Споразумението с Министерски съвет предвижда, при установяване от представеното удостоверение от Централния регистър на особените залози (ЦРОЗ) наличие на тежести върху предложеното за цедиране вземане, банката да прилага механизми, на базата на които да води преговори със заложния кредитор /банка/ с цел постигане на съгласие последната да заличи изцяло или частично вписания в нейна полза залог срещу писмена гаранция от страна на Българска банка за развитие за превеждане на част или пълната цена на цесията на съответната банка. По тази схема 17 дружества вече са с успешно разплатени вземания.
ББР използва 100 млн. лв. собствен ресурс за разплащане с фирмите. При изчерпване на стоте милиона се очаква да бъде осигурен допълнителен ресурс в размер до 400 млн. лв. от фискалния резерв до 20 юли 2011 г., за които средства държавата ще получи 5 % годишна лихва.
Tweet |
|