АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бил Гейтс ще строи АЕЦ
Бил Гейтс и неговата енергийна компания "Терапауър" (TerraPower) започват изграждането в Уайоминг на атомна електроцентрала от ново поколение, която според милиардера може да "революционизира" начина на генериране на енергия, предаде АП.
Гейтс беше в Кемерер, отдалечен град в западната част на щата Уайоминг, за да постави началото на проекта.
Компанията кандидатства пред Комисията за ядрено регулиране през март за разрешение за строеж на усъвършенстван ядрен реактор, който използва натрий, а не вода, за охлаждане. Ако бъде одобрена, централата ще заработи с търговска цел, след като бъде изградена.
Мястото е в непосредствена близост до въглищната електроцентрала "Нотън" (Naughton) на "ПасифиКорп" (PacifiCorp), която ще спре да гори въглища през 2026 г. и природен газ десетилетие по-късно, казаха от компанията.
Ядрените реактори работят, без да отделят затоплящи планетата парникови газове. "ПасифиКорп" планира да получи безвъглеродна енергия от реактора и казва, че претегля колко такава енергия да включи в своето дългосрочно планиране.
"Това е голяма стъпка към безопасна и изобилна енергия с нулеви въглеродни емисии", каза Гейтс. "И за бъдещето на тази страна е важно проекти като този да успеят".
Усъвършенстваните реактори обикновено използват охлаждаща течност, различна от вода, и работят при по-ниско налягане и по-висока температура. Подобна технология съществува от десетилетия, но САЩ продължават да изграждат големи, конвенционални реактори с водно охлаждане като търговски електроцентрали.
Проектът в Уайоминг е първият път от около четири десетилетия, в който компания се опитва да пусне на пазара в САЩ усъвършенстван реактор с търговска цел, според Комисията за ядрено регулиране (NRC).
Време е да преминем към усъвършенствана ядрена технология, която използва най-новото компютърно моделиране и физика за по-опростен дизайн на централа, който е по-евтин, дори по-безопасен и по-ефективен, каза Крис Левеск, президент и главен изпълнителен директор на "Терапауър".
Демонстрационният проект за натриев реактор на компанията е дизайн на бърз реактор с натриево охлаждане със система за съхранение на енергия от разтопена сол.
Очаква се проектът "Терапауър" да струва до 4 милиарда долара, като половината от тях ще бъдат отпуснати от Министерството на енергетиката на САЩ. Левеск каза, че тази цифра включва първите по рода си разходи за проектиране и лицензиране на реактора, така че бъдещите централи ще струват значително по-малко.
Най-модерните ядрени реактори, които се разработват в САЩ, разчитат на вид гориво - известно като нискообогатен уран с висок анализ - което е обогатено до по-висок процент на изотопа уран-235 в сравнение с горивото, използвано от конвенционалните реактори. "Терапауър" отложи датата си на пускане в Уайоминг с две години до 2030 г., защото Русия е единственият търговски доставчик на горивото и работи с други компании за разработване на алтернативни доставки.
Министерството на енергетиката на САЩ работи върху развитието му в страната.
Гейтс е съосновател на "Терапауър" през 2008 г. като опит частния сектор да тласне модерната ядрена енергия напред, за да осигури безопасна, изобилна енергия без въглерод.
345-мегаватовият реактор на компанията може да генерира до 500 мегавата в пика си, достатъчно да покрие нуждите на 400 000 домакинства. "Терапауър" заяви, че първите няколко реактора ще се фокусират върху доставките на електричество. Но той предвижда бъдещи реактори да бъдат построени в близост до промишлени предприятия, за да доставят и висока топлинна енергия.
Почти всички промишлени процеси, изискващи висока топлинна енергия, в момента я получават от изгаряне на изкопаеми горива. Топлината от модерните реактори може да се използва за производство на водород, нефтохимикали, амоняк и торове, каза Джон Котек, вицепрезидент на американския Институт за ядрена енергетика.
Показателно е, че Гейтс, технологичен новатор и борец за климата, залага на ядрената енергия, за да помогне за справяне с климатичната криза, добави Котек.
"Мисля, че това помогна да отвори очите на хората за ролята, която ядрената енергия играе днес и може да играе в бъдеще за справяне с въглеродните емисии", каза той. "Има огромен импулс за нова ядрена енергия в САЩ и потенциалното използване на много по-широка гама от технологии за ядрена енергия, отколкото сме виждали от десетилетия."/БТА
Tweet |
|