АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Депозитната лихва бе намалена с 0,25 процентни пункта до 2,25 процента - равнище, под което е била за последно през декември 2022 г., когато бе 2 на сто. Другите две водещи ставки - основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение, също бяха понижени с по 0,25 процентни пункта - съответно до 2,40 процента и 2,65 процента.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Ерен Гюнхан Улусой, директор за Евразия в Международната асоциация на оперативните мелничари (IAOM), каза пред Анадолската агенция, че Турция е била ключов доставчик на брашно за Сирия по време на гражданската война, но износът е варирал в зависимост от геополитическата ситуация.


През 2023 г. железопътната мрежа в България е била с дължина от 4029 километра, сочат данните на Евростат.


Годишната инфлация в Турция се понижи през януари за пореден месец. Най-висока е била инфлацията през януари в сферата на образованието, цените на имотите и наемите, както и в областта на здравеопазването, докато най-слабо е отчетеното увеличение на цените за транспорт.


През 2023 г. средната цена на 1 хектар (10 декара) земеделска земя в ЕС е била 11 791 евро. Средната цена, която са получавали собствениците, отдали под наем (или аренда - бел. ред.) земите си на година, е била 173 евро на хектар (евро/ха). Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.


През 2023 г. 10,6 на сто от жителите на Европейския съюз не са могли да поддържат домовете си достатъчно топли. В сравнение с 2022 г. този дял нараства с 1,3 процентни пункта, сочат най-новите данни на Евростат, публикувани от статистическата агенция. С най-висок дял на хората, които не са били в състояние да поддържат домовете си достатъчно топли през 2023 г., са били Испания и Португалия - по 20,8 на сто за всяка (при съответно 17,1 и 17,5...


Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.


През ноември 2024 г. България е била на първо място сред страните от ЕС, за които са предоставени данни, по месечен ръст на цените, на които промишлените компании предлагат своята продукция. Те са се повишили с 4,9 на сто спрямо октомври 2024 г., когато е отчетен спад от 2,9 на сто спрямо предходния месец.


Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.