АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ведомството уточнява, че секторът на лечебните и ароматни растения продължава да има значително социално-икономическо въздействие, както за увеличаване на заетостта, така и за осигуряване на икономически приходи от износа на тези билки, които са много търсени на външните пазари.
Ще се проведе и фермерски пазар. На него гостите и посетителите на изложението ще могат да закупят директно от производителите сезонни плодове и зеленчуци, продукти от краве, козе, биволско и овче мляко, ядкови млека и сирена, хляб с квас, мед и пчелни продукти, цветя и разсади на билки и подправки, сокове, сиропи и конфитюри, печива и кафе, занаятчийски изделия, вино и други.
Около 4,5-5 тона от пелина се приготвят годишно в избите на змейовци като всеки от майсторите пази в дълбока тайна какви точно билки подрежда помежду пластовете дюли и ябълки преди да ги залее със старо вино в 200-литровите бъчви.
Zero Carbon Farms отглежда билки и салати в Клафам, южен Лондон, гъсто населен район, в който няма място за конвенционално земеделие. Но на 30 метра под земята има километър тунели и технологиите са превърнали земеделието там в реалност.
Интерес се очаква да предизвикат леко газираните напитки с вкус на плодове и билки – ягода с лайка, праскова с липа и мурсалски чай, на производителят „Клопатар“ от Пловдив.
Ментата е известен източник на естествени антиоксиданти в хранително-вкусовата промишленост. В същото време, ментовото масло притежава антибактериални свойства, сравними с тези на антибиотика гентамицин и може да се използва като природен консервант в индустрията.
Към момента в него има шест компании, а общата инвестиция в проекта е 339 милиона юана (51,46 милиона долара). Капацитетът на парка за преработка на билки е 165 000 тона годишно.
По този показател България изпреварва с почти два пъти по-голяма реколта втория най-голям производител на билки в ЕС – Полша, където са добити 39 хил. тона. Испания е на трето място с 32 хил. тона.
В нова заповед на областния управител Красимир Кирилов ще бъдат определени мерките, които събирачите на трюфели, билки и други горски продукти трябва да спазват, посочват от пресслужбата след заседание на областната епизоотична комисия.
През 2017 г. у нас са били отгледани 81 хил. тона такива растения. Следващите в класацията - Полша и Испания, са с далеч по-малки количества - съответно 44 хил. и 32 хил. тона, съобщи Евростат.