АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.
Към 31 октомври 2024 г. кампанията по прибиране на реколтата от основните пролетни култури е приключила в почти цялата страна. Според обработените до момента данни, продукцията от слънчоглед се свива с 11,5 на сто на годишна база, а тази от царевица - с 38,1 на сто.
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
За годината маслото е поскъпнало с 25,7 на сто, сочат данните. Само през септември то се покачва с 5,07 на сто, а през октомври - с 6,58 на сто. Октомврийският скок е най-сериозен от октомври 2007 г., когато маслото е поскъпнало с 12,7 на сто.
Автомобилният сектор в Европа е изправен пред криза. Вместо да расте, пазарът на електромобили отчита спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и нарастваща конкуренция от страна на автомобилни компании, базирани в Китай.
Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.
Повечето плодове са поевтинели, докато повечето зеленчуци са поскъпнали, но като цяло поскъпващите храни са повече от включените в седмичния бюлетин на ДКСБТ.
През юли 2024 г. търговският излишък на Европейския съюз (ЕС) в областта на хранително-вкусовата промишленост е нараснал с 8 на сто спрямо предходния месец, достигайки 6,1 милиарда евро – стойност, подобна на тази през юли 2023 г.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).