АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За опазване и проучване на културно-историческото наследство по трасето на АМ „Хемус“ между 122-ри и 189-ти километър са проучени 15 обекта. Част от тях са селища от праисторията, римската епоха и средновековието, както и надгробни могили.
Големите пивовари у нас са постигнали също 90% биологично пречистване на отпадните води, инвестирайки в био-анаеробни инсталации. Те позволяват производството на биогаз, който може да се използва като алтернативно гориво.
Реконструираната пречиствателна станция за отпадъчни води край Добрич вече произвежда биогаз, от който се добива електрическа енергия за нуждите на самото съоръжение, съобщиха от общината при отриването на обекта днес. Кметът Йордан Йорданов посочи, че с модернизацията капацитетът на станцията, в която технологичните процеси са напълно автоматизирани, е нараснал до 112 000 еквивалент жители.
Това предвиждат окончателно приетите промени в Закона за енергетиката. Очаква се с измененията да се сложи край на спекулата с тока. От началото на юли на борсата излизат над 370 малки вятърни и соларни паркове, централи на Биогаз и ВЕЦ, чийто ток сега задължително се изкупува от НЕК на преференциални цени.
Според него е много вероятно всички тръби да останат празни, което ще се отрази на възвръщаемостта на инвестицията. Той отбеляза и все по-големия интерес към развитието на т.нар. "зелен газ" или биогаз. По думите му това още повече ще намалее делът на природния газ.
Виенската централна пречиствателна станция "Симеринг" за отпадъчни води ще се превърне в голяма инсталация за биогаз, която ще произвежда електричество. Територията й е голяма колкото Ватикана - и сега трябва да стане енергийно независима.
В областта се изгражда и Регионално депо за управление на отпадъците, което ще обслужва над 56 000 души от Бяла, Борово, Две могили, Полски Тръмбеш, Ценово и Опака.
Два от вече реализираните проекти са по мярка 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата” . Близо 755 хиляди лева е окончателната субсидия за реконструкция и модернизация на рибовъдна ферма за топлолюбиви видове риби в село Опан, област Стара Загора. Субсидия от 265 338 лв. е изплатена и за инвестиция във възстановяване на съществуваща рибовъдна ферма в село Острица, община Две могили.
Централата ще е с мощност 1,5 мегавата на час. Тя ще бъде разположена на площ 16 декара в бившия стопански двор на селото.
Според еколози биогазът ще даде възможност страната ни да се освободи от енергийната зависимост от Русия.