АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е внесъл от трети страни соларни панели на стойност от 19,7 млрд. евро, вятърни турбини за 0,3 млрд. евро и течни биогорива за 3,9 млрд. евро. Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.
Испанският сектор на маслинопроизводството е и естествен съюзник на компании като "Репсол" (Repsol) и "Сепса" (Cepsa), които инвестират в капацитет за преобразуване на органични отпадъци в биогорива. Испания е най-големият производител на зехтин в света, като през последните години произвежда около половината от глобалните добиви. Около 80 на сто от този добив идва от Андалусия.
Твърдите биогорива са най-големият възобновяем енергиен източник в България с дял от 56,7 на сто, следвани от водната енергия – 11,7 на сто от чистата енергия, произвеждана в страната през 2022 г. Делът на соларната и фотоволтаичната енергия е 6,4 на сто, а само 1,1 на сто са източниците на слънчева топлинна енергия. Вятърната енергия е с дял 4,6 на сто.
Обединяват се пет данъка в един - ДДС, който ще бъде разделен на федерален и щатски данък. Освен това намалява данъчните ставки в области като здравеопазването, образованието и основните хранителни продукти и включва стимули за производителите на електромобили и превозни средства с биогорива.
Швеция (62,6 %, разчитаща най-вече на комбинация от биомаса, водноелектрически, вятърни, термопомпи и течни биогорива) има най-висок дял сред държавите — членки на ЕС през 2021 г., изпреварвайки Финландия (43,1 %) и Латвия (42,1 %), Естония (37,6 %), Австрия (36,4 %) и Дания (34,7 %).
Тази цел беше заложена в директива от 2009 г. Под възобновяеми енергийни източници в транспорта се разбират течни биогорива, биометан и "зелена" електроенергия.
Според прогнозата на ЕК за периода 2021-2031 г. потреблението на биодизел в ЕС ще намалее с 24 процента до 14,3 милиона литра през 2031 г., а пикът ще бъде през 2023 г. - 18,9 милиарди литра.
Промените регламентират използването на биогорива от ново поколение в транспортния сектор и ще съдействат за изпълнение на националната цел за потребление на биогорива от ново поколение (биогорива, произведени от отпадъци и остатъци – слама, водорасли, гроздови джибри, животински тор, утайка отпадъци и др.)
Правителството одобри промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, с които се въвежда нова схема за държавна помощ за намалена акцизна ставка на газьола, използван в първичното селскостопанско производство.
Депутатите приеха на второ четене Закон за ограничаване изменението на климата. Текстовете предвиждат намалението да се постигне чрез използването на биогорива, на алтернативни горива, на изкопаеми горива с ниско ниво на емисии на парникови газове при добива на суров петрол и преработката му.