АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Между 2012 г. и 2022 г. площта, използвана за биологично земеделие, се е увеличила в почти всички страни от ЕС. Най-резките темпове на нарастване през този период са отчетени в Хърватия (+306 на сто), Португалия (278 на сто) и България (182 на сто).
Четирите страни с най-големи площи за биологично земеделие в ЕС са Франция, Испания, Италия и Германия, като заедно представляват 52 процента от общата площ през 2012 г. и 59 процента през 2020 г.
В категорията, в която се бори Троян, са само още Зеехам и Виена. Церемонията по връчването на наградите ще се проведе в Брюксел на 23 септември - денят, посветен на органичните продукти в ЕС.
Подпомагането по мярката е във вид на годишно компенсаторно плащане за земеделски стопани, които доброволно извършват биологични дейности. 75% от средствата се осигуряват от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а останалите 25% - от националния бюджет.
Чрез направеното прехвърляне на 40 млн. евро към бюджета на мярката, с предишно решение на Комитета, се даде възможност за отваряне на нов прием за нови ангажименти, както и такива с удължаване за шеста година. Приетите условия целят по - справедливо разпределение на средствата.
МЗХ напомня на контролиращите лица, че създаването на профил включва въвеждане на идентификация на оператора, информация за дейностите и обектите под контрол, сключени договори и анекси и др. Невъвеждането на пълна информация за профила ще възпрепятства активиране на операторите в системата.
България разполага с подходящи почвени и климатични ресурси за развитие на биоземеделие. С 20 пъти повече е нараснал броят на биологичните оператори, като през 2008 г. те са били 311, а към края на 2018 г. са 6 660.
Миналата седмица 2 582 биопроизводители получиха близо 34,5 млн. лв. (34 498 247 лв.) по мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020 г. Общо до момента по мярката за кампания 2018 са изплатени 43 421 767 лв.
Ще бъде направена оценка на стратегията за опазване на биоразнообразието и нейното прилагане в общата селскостопанска политика (ОСП). Ще бъде проверено отпускането, наблюдението и оценката на финансирането от ЕС за опазване на биоразнообразието в земеделието.
Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и представители на организации от секторите плодове, зеленчуци, картофи и биопроизводство, подписаха споразумение за изпълнение на исканията на бранша. Ще бъде назначен заместник-министър с ресор „Плодове, зеленчуци, картофи и биоземеделие“, който ще бъде предложен от тях.