EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Биоикономика и ефектите на екодизайна + видео

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Биоикономика и ефектите на екодизайна + видео

mail12:35 | 22.03.2024прегледи 1383 коментарикоментари 0


Екодизайнът и енергийното етикетиране са едни от най-големите успехи в прилагането на единния пазар в ЕС: единен набор от правила се прилага за всеки модел на продукт, вместо 27 или възможни повече различни законодателства, опростяване, което помага за намаляване на производството и продажбата разходи, но и повишаване на енергийната ефективност на всички продукти, което води до по-ниски сметки за енергия за потребителите и бизнеса.

Екодизайнът е насочен към производители със специфични изисквания към дизайна за по-устойчиви, надеждни и ремонтируеми продукти, които също се рециклират по-ефективно в края на живота си.

Енергийното етикетиране е насочено към клиентите на тези продукти, като предоставя набор от инструменти за ориентиране на избора за покупка към най-добрите от тях, но също така стимулира производителите да проектират повече и по-устойчиви продукти, целящи да се появят в най-високите класове на етикета. Мощен и синергичен ефект!

Комисията предложи поредица от целенасочени действия за насърчаване на биотехнологиите и биопроизводството в ЕС. 

Напредъкът в науките за живота, подкрепен от цифровизацията и изкуствения интелект (ИИ), и потенциалът на основаните на биологията решения за решаване на обществени проблеми, превръщане на биотехнологиите и биопроизводството в една от най-обещаващите технологични области на настоящия век. Те могат да помогнат на ЕС да модернизира своя сектор на селското стопанство, горското стопанство, енергетиката, храните и фуражите и промишлеността. Освен това тези технологии могат да допринесат за един по-конкурентоспособен и устойчив ЕС, който предоставя по-добро здравеопазване на своите граждани и е успешен в екологичния и цифровия преход.

Извличане на ползите от биотехнологичния и биопроизводствения сектор

Секторът на биотехнологиите и биопроизводството на ЕС е изправен пред няколко предизвикателства: научни изследвания и трансфер на технологии към пазара, регулаторна сложност, достъп до финансиране, умения, пречки пред веригата за създаване на стойност, интелектуална собственост, обществено приемане и икономическа сигурност.

Ето защо Комисията предлага набор от действия:

Стимулиране на научните изследвания и насърчаване на иновациите: За дапомогне за идентифицирането на движещите сили и пречките пред иновациите и внедряването на технологии, Комисията започна проучване, за да проучи позицията на ЕС в сравнение с други световни лидери в областта на нововъзникващото производство на биотехнологии и трансфера към биопроизводството. За да се улесни по-продуктивното използване на научноизследователските инфраструктури, Комисията ще проучи начини за ускоряване на разработването и използването на инструмента „Ускорител на промишлените биотехнологични иновации и синтетична биология“ (EU IBISBA) като надеждно цифрово хранилище и мрежа за услуги за сектора.

Стимулиране на пазарното търсене: За да успеят на пазара, продуктите на биологична основа трябва да докажат своето по-слабо въздействие върху околната среда в сравнение например с нефтохимическите продукти. Комисията ще преразгледа оценката на продуктите на основата на изкопаеми горива и продуктите на биологична основа, за да гарантира еквивалентност на третирането и да включи методики за съхранение на въглерод в строителните материали. За да се ускори заместването на изкопаемите суровини и да се стимулира търсенето и навлизането на пазара на биопроизведени продукти, Комисията ще извърши задълбочена оценка на въздействието на осъществимостта на изискванията за съдържание на биологична основа в конкретни категории продукти и в обществените поръчки. Освен това Комисията ще проучи как биопроизведените нехранителни продукти биха могли да се представят по-добре чрез етикетиране на продуктите на биологична основа.

Рационализиране на регулаторните пътища: Комисията ще оцени как законодателството на ЕС и неговото прилагане биха могли да бъдат допълнително рационализирани, за да се намали разпокъсаността, да се проучи потенциалното опростяване и да се съкрати времето за пускане на пазара на биотехнологични иновации; както и регулаторните пречки, които възникват на национално или друго равнище на управление, които възпрепятстват ефективния единен пазар. Проучването ще положи основите за евентуален законодателен акт на ЕС в областта на биотехнологиите. Комисията също така ще работи за създаването на биотехнологичен център на ЕС — оперативен инструмент, чрез който биотехнологичните дружества да се ориентират в регулаторната рамка и да набележат подкрепа за разрастване до края на 2024 г. Комисията ще продължи да насърчава създаването на регулаторни лаборатории, които дават възможност за изпитване на нови решения в контролирана среда за ограничен период от време под надзора на регулаторните органи, като начин за бързото им пускане на пазара.

Насърчаване на публичните и частните инвестиции: ЕСразполага с широк набор от инструменти за финансиране в подкрепа на биотехнологиите и биопроизводството, като например „Хоризонт Европа „, включително съвместното предприятие „Кръгова биотехнологична Европа„(СП КБЕ) и съвместното предприятие „Инициатива за иновативно здравеопазване“ (ИИЗ); EU4Health; Фондът за иновации; а сега и платформата „Стратегически технологии за Европа“ (STEP). За да се разработят и разширят иновациите с потенциал за създаване на нови пазари, Комисията ще се застъпи за включването на конкретни предизвикателства в областта на биотехнологиите и биопроизводството в работната програма на Европейския съвет по иновациите (ЕСИ) за 2025 г. В съответствие с неотдавнашното изявление на Еврогрупата относно съюза на капиталовите пазари до края на 2024 г. Комисията ще започне проучване, за да установи пречките и начините за подкрепа на консолидирането на инвестиционните фондове, фондовите борси и инфраструктурата след сключването на сделките, за да се даде възможност за развитие на необходимия мащаб, да се подобри базата от знания, да се създадат по-задълбочени резерви от ликвидност и да се спомогне за намаляване на разходите за финансиране за дружествата с висок растеж.

Укрепване на уменията, свързани с биотехнологиите: Широкомащабните и регионалните партньорства за умения могат да играят значителна роля за предоставянето на възможности за повишаване на квалификацията и преквалификация в областта на биотехнологиите и биопроизводството. Би могло да се проучи възможността за конкретно широкомащабно партньорство в областта на биотехнологиите и биопроизводството, което може да бъде съфинансирано чрез дейността на алиансите по плана за действие на програмата „Еразъм +“. Нарастващият брой динамични алианси на европейските университети и партньорствата и алиансите за иновации по програма „Еразъм +“ също могат да засилят развитието на уменията, изисквани от биотехнологичния сектор.

Разработване и актуализиране на стандарти: Комисията ще продължи да насърчава разработването и актуализирането на европейски стандарти за биотехнологии и биопроизводство, за да улесни достъпа до пазара и иновациите.

Подкрепа за сътрудничеството и полезните взаимодействия: Комисията ще насърчава внедряването на технологии, свързани с биотехнологичните процеси и биопроизводството, във всички региони на ЕС чрез съответните регионални иновационни долини.

Насърчаване на ангажираността и международното сътрудничество. Комисията ще проучи възможността за създаване на международни партньорства в областта на биотехнологиите и биопроизводството с ключови международни партньори, като САЩ, Индия, Япония и Южна Корея, за сътрудничество в областта на научните изследвания и трансфера на технологии, както и за проучване на възможностите за стратегическо сътрудничество по въпроси, свързани с регулирането и достъпа до пазара. Чрез Global Gateway и в съответствие със своята стратегия в областта на световното здравеопазване Комисията ще постигне напредък в съществуващите партньорства с Африка, Латинска Америка и Карибския басейн в областта на производството на здравни продукти, насочени към диверсифициране на световните вериги на доставки, преодоляване на недостига на здравни продукти от критично значение и намаляване на глобалната тежест на заболяванията.

Използване на ИИ и генеративен ИИ: Комисията ще подкрепя структурирания обмен със заинтересованите страни, за да се ускори внедряването на ИИ, и по-специално на генеративния ИИ, в биотехнологиите и биопроизводството (в контекста на GenAI4EU). През 2024 г. Комисията също така ще повиши осведомеността относно улеснения достъп до суперкомпютрите на СП EuroHPC за стартиращите предприятия в областта на ИИ и научната и иновационната общност.

Преразглеждане на стратегията за биоикономика: Комисията ще преразгледа стратегията на ЕС за биоикономиката до края на 2025 г. При прегледа ще бъдат взети предвид настоящите обществени, демографски и екологични предизвикателства, като се укрепи промишленото измерение на биоикономиката и нейните връзки с биотехнологиите и биопроизводството, за да се допринесе за по-силна икономика на ЕС.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg