АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.
Основно са от технологичния сектор с софтуер, изкуствен интелект за анализ на данни, киберсигурност, IoT, InsureTech. Има и производители на биопродукти, на вафлени чаши за кафе, търговци на храни и аксесоари за домашните любимци, електроника под наем, споделена мобилност и споделени офис пространства.
Те са имали работна среща миналата седмица, на която са присъствали представители на Националната асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК), Сдружение "Българска розова долина", Асоциация "Биопродукти", "Професионалната асоциация на розопроизводителите в България", Института по розата и етеричномаслените култури, както и някои от най-големите розопреработватели в страната.
Голяма част от биоземеделците се занимават с растениевъдство, а животновъдните стопанства в био-сектора са едва 255. Растениевъдните биостопанства са 3031. Те обработват малко над 165 000 ха земя, което е 4% от общо обработваемата земя.
Според проучванията само 9% от населението споделя, че никога досега не е купувало биопродукти. С годишни продажби от почти 12 милиарда евро през 2019 г. пазарът на биологични продукти в Германия е най-големият в Европа. Но растежът все още не е приключил.
Напитката в чистия й вариант се добива само от сертифицирани биопродукти - пълнозърнеста ръж, захар и вода. Площите, на които се отглежда зърното не се третират с химикали, не се торят. Освен от България, ръжта се доставя от цяла Европа.
Само за миналата година, благодарение на своето партньорство с Lidl, български производител е изнесъл в Румъния 6 вида био плодове и зеленчуци на обща стойност над 140 хил. лв.
Вносителите на проекта изтъкват, че нивото на затлъстяване в Румъния отчита възходяща тенденция: 9,1% от пълнолетните хора са били затлъстели през 2014 г. в сравнение със 7,9% през 2008 г., а нивото на затлъстяване сред децата се е удвоило през последното десетилетие.
90% от българската биопродукция се изнася, основно в западна Европа, САЩ, арабските страни, както и в Япония и Южна Корея, съобщава Биоселена. Едва 10 на сто от биопроизводството отива на родния пазар, който е залят от конкурентна чужда продукция. Въпреки това, 10% от българските потребители консумират биопродукти, а това е сериозен ръст през последните години.
Това коментира Веселина Ралчева от Българската асоциация „Биопродукти“ относно посегателствата върху лавандуловите полета. Тя прогнозира, че предстоят катаклизми на този пазар.