АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Швейцарските избиратели отхвърлиха категорично предложението за по-добро опазване на биоразнообразието, както и предложената реформа за пенсионното финансиране, става ясно от първите данни след затварянето на изборните секции, предаде Франс прес.
Новата програма беше одобрена октомври 2022 г. Важните приоритети са по отношение въздух, води, отпадъци, биоразнообразие, както и риск и изменение на климата, стана известно от думите на експертите.
Подкрепа от ЕС получават проекти от почти всички държави членки в следните направления: природа и биоразнообразие, кръгова икономика и качество на живот, смекчаване на последиците от климатичните промени и преход към чиста енергия.
Инициативата е плод на тристранно сътрудничество между Селскостопанска академия (ССА), Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН) и АПСТЕ.
Инвазивните чужди видове са една от петте основни причини за загуба на биоразнообразие. Това са растения и животни, които в резултат на човешка намеса се въвеждат случайно или умишлено в естествена среда, в която не се срещат. Те са сериозна заплаха за местните растения и животни, щетите им са 12 млрд. евро годишно.
Здравите почви са в основата на 95% от храната, която ядем, и са гостоприемник на 25% от цялото биоразнообразие на планетата. Те са наши съюзници срещу изменението на климата.
Той се реализира в сътрудничество с партньори и се очаква да бъде достъпен за всички производители до края на 2021 г. като част от установения стандарт GLOBALG.A.P. Integrated Farm Assurance Standard (IFA), който покрива добри земеделски практики за всички видове земеделско производство.
Биоразнообразие в чиния – потребителски избори за адаптация към климатичните промени. Така се нарича новата кампания на Slow Food в България, която стартира с гостуване на специалното издание на Фермерския фестивал Произведено във фермата на 8 юли, пред МЗХ от 10 до 18 часа.
Депутатите искат ЕС да поеме водеща роля и да заложи като цел поне 30% от територията на ЕС да се състои от естествени природни зони до 2030 г. Парламентът настоява също така опазването на биоразнообразието да бъде вземано предвид при провеждането на всички политики на ЕС.
България се представя отлично в категория „Биоразнообразие и хабитат", изкачвайки се с цели 41 позиции от 64-то до 23-то място спрямо класацията от 2016 г. Значително подобрение е отбелязано и в категория „Гори" където за две години сме се изкачили от 50-о на 34-то място.