EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Битката за българския шелф. „Силистар” & „Терес”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Битката за българския шелф. „Силистар” & „Терес”

mail08:30 | 10.05.2015прегледи 2529 коментарикоментари 0


EconomyNews.bg
Набъбва списъкът с компании, които се интересуват от българския шелф. Конкурсите за търсене и проучване на нефт и природен газ в блоковете "1-22 Терес" и "1-14 Силистар" вече са в ход, след като на 18 април обявата за тях бе публикувана в официалния вестник на Европейския съюз. Разрешенията за търсене и проучване ще се издават за петгодишен срок. В конкурсите ще могат да участват както самостоятелни компании, така и обединения. Те трябва да имат поне 150 млн. евро приходи от продажби общо за последните три финансови години. Офертите на участниците ще бъдат оценявани според предлаганите работни програми и бонуси, както и предвидените средства за опазване на околната среда. Участниците в конкурсите могат да закупуват конкурсни книжа до 120-ия ден от обнародването на обявите и да подават заявления за участие до 140-ия ден. Офертите се внасят до 155-ия ден от обнародването на конкурсите. Така очакванията сочат, че титуляри на разрешенията за двата блока могат да бъдат избрани в началото на есента. Очакванията на правителството са конкурсите за двата блока да привлекат вниманието на световните лидери в бранша, след като в близост компаниите "Тотал", ОМВ и "Репсол" вече проучват блок "Хан Аспарух".

Междувременно български делегации представиха българските възможности за нефт и газ в Хюстън и Лондон.

Силен интерес от американски компании

Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев представи възможностите за проучване и добиване на нефт и природен газ в Черно море пред водещи фирми от САЩ и света. Добрев и представители на „Булгартрансгаз“ заминаха за участие във водещото изложение OTC 2015, което се провежда в Хюстън (САЩ). И резултатите не закъсняха.

През последната седмица четири американски компании заявиха интереса си към България. Последната засега новина е за първата частна газова и нефтена компания в Тексас „Хънт ойл“.
Компанията има няколко сондажа в Румъния, където разполага с офис и специалисти геолози, които са запознати с възможностите и спецификата на черноморския басейн и най-вероятно ще се участват в конкурсите за „Терес“ и „Силистар“. „Хънт ойл“ следи сроковете по процедурата, но преди всичко са удовлетворени от това, че са заложени изисквания компаниите да имат богат опит в дълбоководното сондиране, защото на много места в света конкурсите се печелели от малки компании с минимален опит. Освен това компанията смята, че българското законодателство предоставя добри възможности пред международните компании. Развитата газопреносна инфраструктура на страната също би била в помощ на компаниите във фазата на добив на газ от Черно море.

Справка: Американската „Хънт ойл“ работи от 80 години. Компанията е добивала газ и нефт в Бенин, Австралия, ОАЕ, Канада, САЩ, Колумбия, Мексико, Чили, Оман, Перу и други.

Американската газова и петролна компания „Ноубъл Енерджи“, която е открила и оперира най-голямото дълбоководно находище на газ в света в Средиземно море, също отправя поглед към Черно море. Ръководството на компанията намира процедурите и документацията по конкурсите за ясни и облекчени, както и опростени от гледна точка на компаниите. Това прави България привлекателно място за развитие на проекти от газовия и нефтения сектор. Участието в тези конкурси при рекордно ниските цени на петрола е предизвикателство пред всяка компания, коментират от „Ноубъл Енерджи“. Регионалният мениджър по проучванията за Европа, Азия, Австралия и Южна Америка в „Ноубъл Енерджи“ Тифани Хопкинс каза, че днес Черно море е много по-привлекателен район за проучване, отколкото преди десетина години, заради значителните открития в румънски териториални води и заради резултатите от проучвателните дейности в турската част на Черно море.

Справка: „Ноубъл Енерджи“ е американска компания, която проучва и добива газ и нефт в САЩ, Западна Африка, Средиземноморието. Компанията е проучила и открила и вече добива газ от най-голямото в света дълбоководно находище в Средиземно море между Кипър и Израел.

По-нататък в списъка се нарежда и една от най-големите американски компании за добив на газ и нефт „Анадарко“, която също планира да участва в конкурсите за издаване на разрешително за търсене и проучване на блоковете „Терес“ и „Силистар“ в Черно море. Това съобщи главният директор по международните преговори в „Анадарко“ Ерик Фрай. Българската делегация изтъкна, че двете находища са изключително перспективни, след като в румънските води на Черно море в края на 2018 г. ще започне добив на природен газ, а в турската част сеизмиката е показала съществен потенциал само на километри от „Терес“ и „Силистар“ и там „Шел“ вече прави проучвателен дълбоководен сондаж, който се очаква да докаже значителни количества нефт и газ. Освен това председателят на енергийната комисия информира американските представители, че България е страната с най-ниски данъци и такси в Европа и данък печалба е едва 10%. Заместник-председателят на УС на “Булгартрансгаз” Делян Димитров подчерта, че България е започнала изграждането на интерконекторни газови връзки със съседните Румъния, Сърбия, Гърция и Турция, след което капацитетът на системата ни за пренос на газ ще достигне 20 млрд. куб. м годишно. Той каза още, че вече е в ход и подготовката за разширяването на капацитета на газовото хранилище в Чирен.

Справка: „Андарко” развива дейност в САЩ, Южна Америка, Африка и Нова Зеландия.

В Хюстън американският гигант „Ексон Мобайл“ пръв заяви намерението си да проучи възможността за участие в конкурсите за разрешително за търсене и проучване за нефт и природен газ в българската част на Черно море. Компания проучва много внимателно всички документи и възможностите за участие в търговете за двата блока „Терес“ и „Силистар“. „Ексон Мобайл“ има конкретни очаквания към потенциала в българския район на Черно море, защото имат опит в проучването както на румънската част, така и на други части на Черно море.

Справка: ExxonMobil Corporation е основата през 1999 г. в резултат на сливането на компаниите „Ексън” и „Мобайл”. Корпорацията е най-голямата петролна компания в света, листвана на борсата. Дневният й добив е около 6,5 млн. барела, което прави 3% от общата световна продукция на суров петрол. Има над 100 000 служители по целия свят.

Българските блокове в интереса и на европейски компании

По-рано българска делегация беше в британската столица Лондон, за да представи пред Международната петролна седмица възможностите за участие в конкурса за двата блока в Черно море. Делян Добрев се срещна с представители на норвежката компания Statoil ASA. Те заявиха, че наблюдават внимателно нашия регион и следят с интерес проучванията в блока "Хан Аспарух" и в румънската част на Черно море, както и че внимателно ще разгледат информацията и възможностите за участие в предстоящия търг.
British Petroleum - BP също обяви намеренията си да разгледа всички възможности за участие в конкурса за "Силистар" и "Терес". BP наблюдава внимателно региона на Черно море още от началото на 90-те години, защото геологията му е изключително сходна с Каспийския регион.
Компанията Shell също е силно заинтересована от възможностите в България.
Източник: ГЕРБ, Министерство на енергетиката


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg