АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Благосъстоянието на европейците + графики
Фактическото индивидуално потребление (ФИП) измерва материалното благосъстояние на домакинствата. През 2020 година ФИП на човек от населението в ЕС, изразено чрез стандартите на покупателната способност (СПС), варира от 61% до 131% от средното за Евросъюза, сочи предварителна оценка на Евростат.
През 2020 година девет страни членки са били с ФИП на човек от населението над средното европейско равнище. Най-високо е било то в Люксембург (31% над средното), следван от Германия (+23%) и Дания (+21%). Равнищата в Нидерландия, Австрия, Финландия, Белгия, Швеция и Франция са между 5% и 20% от средното в ЕС.
В тринайсет страни членки ФИП на човек е било между средното за ЕС и 255 по-малко. В Кипър, Литва и Ирландия нивата са били с 10% и по-надолу от средното за ЕС. В Испания, Чехия, Португалия, Малта, Полша и Словения равнището е било между 11% и 20% под средното. В Румъния, Естония и Гърция показателят е бил между 21% и 25% под средния в ЕС.
Пет страни членки са с ФИП на човек от населението от 25% и повече под средното за ЕС. В Словакия, Латвия, Унгария и Хърватия този дял е между 25% и 35% под средното, а в България е 39% под средното в ЕС.
По другия, изследван показател "БВП на глава от населението" Евростат отчита, че той варира от 55% от средния за ЕС в България до 266% в Люксембург
Брутният вътрешен продукт на глава от населението е мярка за икономическа активност, която също показва съществени разлики между държавите-членки на ЕС, допълват от статистическата служба.
Tweet |
|