АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Блокове 4 и 6 на Нововоронежката АЕЦ изцяло покриват стандартите на МААЕ за експлоатационна безопасност. Екипът международни експерти препоръча практиката на централата за „Управление на аварии“ като най-добрата възможна за прилагане в АЕЦ по света.


По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.


"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.


Новото строителство е предпочитан избор във всички изследвани градове, но при най-желаните локации се наблюдава интерес и към блокове, строени преди 2000 г.


Новинарската агенция Интерфакс-Украйна съобщи, че в присъствието на министъра на енергетиката Херман Халушченко и на посланика на САЩ в Киев Бриджит Бринк е бил положен основният камък на реакторни блокове 5 и 6 на Хмелницката атомна електроцентрала.


„Росатом“ и Унгария вървят с бързи темпове към първи бетон за АЕЦ „Пакш-2“. Проектът е първият на територията на ЕС, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект. „Росатом“ е световен лидер в изграждането на нови блокове и едновременно строи 22 енергоблока в седем държави.


Съсобственици в блокове, които досега не са заявили желание за участие в програмата, също могат да го направят. Със средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост в Етап II ще се финансират до 80 на сто от инвестициите за изпълнение на предписаните дейности при провеждане на енергийните обследвания.


"Уникалното на технологията AP 1000 е цената ѝ". Румен Овчаров за новите блокове на "Козлодуй": Ще си купим проект, който ще се чудим кой ще построи. "Главният изпълнител е ключов. В България няма изпълнител, който да го направи".


Към 31 декември 2022 г. със стартирани дейности са 99,4% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране по програмата. От старта й през 2015 г. до края на 2022 г. общият брой на реновираните блокове в страната е 1 953.


Съвременните атомни реактори тип РИТМ имат широко приложение в проектите на енергийни инсталации с малка мощност. Ледоразбивачите „Арктика“ и „Сибир“, които са с реактори РИТМ-200, вече работят по Северния морски път. ТВЕЛ снабдява с гориво общо 75 енергийни реактора в 15 държави и изследователски реактори в 9 страни по света.