АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новинарската агенция Интерфакс-Украйна съобщи, че в присъствието на министъра на енергетиката Херман Халушченко и на посланика на САЩ в Киев Бриджит Бринк е бил положен основният камък на реакторни блокове 5 и 6 на Хмелницката атомна електроцентрала.
„Росатом“ и Унгария вървят с бързи темпове към първи бетон за АЕЦ „Пакш-2“. Проектът е първият на територията на ЕС, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект. „Росатом“ е световен лидер в изграждането на нови блокове и едновременно строи 22 енергоблока в седем държави.
Съсобственици в блокове, които досега не са заявили желание за участие в програмата, също могат да го направят. Със средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост в Етап II ще се финансират до 80 на сто от инвестициите за изпълнение на предписаните дейности при провеждане на енергийните обследвания.
"Уникалното на технологията AP 1000 е цената ѝ". Румен Овчаров за новите блокове на "Козлодуй": Ще си купим проект, който ще се чудим кой ще построи. "Главният изпълнител е ключов. В България няма изпълнител, който да го направи".
Към 31 декември 2022 г. със стартирани дейности са 99,4% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране по програмата. От старта й през 2015 г. до края на 2022 г. общият брой на реновираните блокове в страната е 1 953.
Съвременните атомни реактори тип РИТМ имат широко приложение в проектите на енергийни инсталации с малка мощност. Ледоразбивачите „Арктика“ и „Сибир“, които са с реактори РИТМ-200, вече работят по Северния морски път. ТВЕЛ снабдява с гориво общо 75 енергийни реактора в 15 държави и изследователски реактори в 9 страни по света.
Рехабилитацията на каскадата е част от проекта за рехабилитация на съоръжения от хидроенергийната система, финансиран с безвъзмездни средства от Международен фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на блокове от АЕЦ "Козлодуй" (KIDSF), администриран от ЕБВР.
Тъй като европейските страни се опитват да ограничат зависимостта си от руския поток, необходимостта от регазификация на LNG налага операторите да придобиват плаващи блокове за регазификация и съхранение (FSRU).
Възникват четири проблема: Ускоряване на растежа, инфлацията, която вече е реален проблем; третото - паричната политика с покачването на лихвените проценти и на четвърто място - фрагментацията на световната икономика, създаването на блокове от страни, работещи с по-ниска ефективност.
Екипът видя на място и работата на Съоръжението за плазмено изгаряне, Цеха за намаляване на размерите и дезактивация на материали от извеждането от експлоатация, както и действието на триизмерния модел на Реакторни отделения на спрените блокове, който визуализира виртуално напредъка на демонтажа в Контролирана зона, като той е „Създаден продукт на знанията“ за 2021 г. с цел разпространение в рамките на Съюза.