АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БНБ: Кризата свършва в края на Q2
11:15 | 06.12.2021 1658 коментари 0
През третото тримесечие на 2021 г. глобалните конюнктурни индикатори показваха забавящ се темп на възстановяване на световната икономическата активност. Забавянето бе посилно изразено в сектора на услугите, вследствие на разпространението на позаразен вариант на коронавируса в глобален мащаб, докато поумереното забавяне в промишленост та се дължеше на продължаващите затруднения в глобалните вериги за доставки на стоки, суровини и оборудване. Това се отбелязва в резюме на редовния „Икономически преглед“, бр. 3 от 2021 г. на БНБ.
Глобалната инфлация продължи да нараства с бързи темпове през третото тримесечие на 2021 г., което отразяваше поскъпването на енергийните продукти,както и на редица стоки, дължащо се на затрудненията във веригите за доставки, на пови шението на цените на основни неенергийни суровини, както и на продължаващо нарастване на потребителското търсене при силно стимулираща фискална и парична политика. През периода централните банки на САЩ и еврозоната запазиха стимулиращите си парични политики без промяна, като от Федералния резерв изразиха очаквания за скорошно постепенно изтегляне на количествените стимули с оглед хода на икономическото възстановяване. Двете централни банки запазиха вижданията си, според които възходящата инфлационна динамика се дължи на временни фактори, свързани с прехода към нормализиране на икономическите дейности след здравната криза, породена от разпространението на COVID-19. През четвъртото тримесечие на 2021 г. и първото тримесечие на 2022 г. очакваме външното търсене на български стоки и услуги да отчете на годишна база значителен растеж в съответствие с международната конюнктура, както и поради ефект от ниската база през съответните периоди на предходната и на текущата година. Основно допускане при изготвянето на прогнозата, свързано с развитието на пандемията от COVID-19, е че негативните макроикономически ефекти от противоепидемичните мерки в страните от еврозоната ще са ограничени поради постепенното адаптиране на поведението на икономическите агенти към тях. През първите седем месеца на 2021 г. бе отчетено свиване на излишъка по общото салдо на текущата и капиталовата сметка на България спрямо същия период на 2020 г. главно в резултат на поголемия дефицит по търговския баланс и по статията „първичен доход, нето“. През четвъртото тримесечие на 2021 г. и първото тримесечие на 2022 г. очакваме излишъкът по общото салдо на текущата и капиталовата сметка в процент от БВП да се повиши спрямо края на 2020 г. Основно влияние за това ще имат увеличението на излишъка при търговията с „други услуги“, при които прогнозираме продължаване на наблюдаваната
от началото на годината тенденция, както и очакваните повисоки нетни приходи от услуги, свързани с пътувания. През първите осем месеца на годината депозитите на неправителствения сектор в банковата система продължиха да нарастват със сравнително високи темпове, за което допринесоха ускореното нарастване на доходите от труд и продължаващото поддържане от домакинствата на спестявания с предпазен мотив, както и все още ограничената инвестиционна активност на фирмите. От март годишният растеж на кредита за частния сектор следваше тенденция към плавно ускоряване найвече под влияние на силната възходяща динамика при кредита за домакинства. През прогнозния хоризонт очакваме растежът на депозитите на неправителствения сектор слабо да се забави в съответствие с прогнозираното нарастване на частното потребление. Предвижданото постепенно възстановяване на инвестиционната активност, положителните перспективи за пазара на жилища и запазващите се ниски нива на лихвените проценти ще благоприятстват растежа на кредита за частния сектор. През второто тримесечие на 2021 г. БВП на България в реално изражение се понижи с 0.3% на верижна база, въпреки че приносът на отделните подкомпоненти предполагаше засилване на икономическата активност на верижна база. Според сезонно изгладените от НСИ данни частното потребление и нетният износ на стоки и услуги имаха положителен принос за рас тежа на икономическата активност през тримесечието, което беше само частично компенсирано от понижение на правителственото потребление и инвестициите в основен капитал.
При брутната добавена стойност се наблюдаваше сходна динамика, като общо за икономиката на верижна база тя отчете спад през второто тримесечие на 2021 г., докато във всички основни сектори на икономическа дейност (селско стопанство, индустрия и услуги) се наблюдаваше увеличение на добавената стойност. През второто тримесечие условията на пазара на труда се подобриха, като беше отчетено нарастване на заетостта на тримесечна база,понижение на равнището на безработица, както и повишение на номиналната компенсация на наетите. Конюнктурните индикатори през третото тримесечие на 2021 г. дават индикация за задържане на икономическата активност на нива, близки до отчетените през второто три месечие на годината. При реализиране на допускането, че започналото от август 2021 г. усложняване на епидемичната обстановка в България ще бъде овладяно чрез прилагането на мерки, които ще имат ограничен ефект върху икономическата активност, през четвъртото тримесечие на 2021 г. и първото тримесечие на 2022 г. очакваме реалният БВП да се повиши и да достигне равнището си отпреди пандемията от COVID-19. Годишната инфлация, измерена чрез ХИПЦ, продължи да се ускорява и възлезе на 4.0% през септември 2021 г. (0.0% през декември 2020 г.). Повишението на цените беше широкообхватно по компоненти на ХИПЦ и отразяваше едновременното действие на проинфлационни фактори по линия както на външната, така и на вътрешната макроикономическа среда.
Енергийните продукти (без тези с административно определяни цени) и храните имаха най висок положителен принос за общата инфлация през септември в условията на значително покачване на годишна база на цените на основни суровини на международните пазари. Базисната инфлация също се ускори в условията на растеж на крайните потребителски разходи на домакинствата и повисоки производствени разходи на фирмите. Административно определяните цени продължиха да допринасят за общата инфлация, което се дължеше главно на утвърдените от Комисията за енергийно и водно регулиране повисоки цени на електроенер гията, топлинната енергия и газообразните горива. През четвъртото тримесечие на 2021 г. очакваме инфлацията да продължи да се повишава, след което растежът на ХИПЦ да се забави в началото на 2022 г. в съответствие с техническите допускания за послабо поскъпване на годишна база на храните и на петролните продукти на международните пазари спрямо съответния период на 2021 г. Рисковете пред реализирането на прогнозата за инфлацията се оценяват като ориентирани към посилно нарастване на цените от заложеното в базисния сценарий и произтичат главно от възможността през прогнозния хоризонт да се запази възходящата тенденция при цените на електроенергията, природния газ и други основни суровини. Допълнителен риск за реализиране на повисока от прогнозираната инфлация произтича от вероятността фирмите да предприемат увеличения на заплатите на служителите като индексация спрямо ускореното нарастване на потребителските цени и да пренесат това увеличение в крайните цени, в резултат на което ефектите от текущото засилване на инфлацията да бъдат попродължителни във времето.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg