EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

БНБ отне разрешение на КТБ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

БНБ отне разрешение на КТБ

mail12:08 | 06.11.2014прегледи 1094 коментарикоментари 0


БНБ отмени решение за увеличаване на капитала с 35 млн. евро на Корпоративна търговска банка, направено през март, съобщи Централната банка. Това обаче не означава все още отнемане на лиценза на банката.
Съгласно заповед на подуправителя, е позволено на КТБ да включи в капитала си от втори ред сумата в размер на левовата равностойност на 35 млн. евро, привлечена по силата на договор за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг, сключен на 24 март 2014 г. между банката, в качеството й на заемател, и "Технологичен център - Институт по микроелектроника /ТЦ-ИМЕ/" АД, в качеството на заемодател.

Според БНБ банката е финансирала непряко заемодателя и цялата вноска от него към КТБ по договора е направена със средства, осигурени от самата банка. Докладът е предаден на прокуратурата. Ето как е станало всичко:

1. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Дунарит” АД в размер на 15 000 хил. евро е усвоена цялата сума и на същата дата е преведена по сметка на ТЦ-ИМЕ в банката;
2. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Търговски парк Тракия” ЕАД в размер на 6000 хил. евро, която на същата дата е преведена по сметка в банката на ТЦ – ИМЕ;
3. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Планасат” АД в размер на 5000 хил. евро на същата дата е усвоена цялата сума и е преведена по сметка на „Кен Трейд” , оттам – по сметка на „Хидроенергийни проекти” ЕООД и от него – на „Бромак” ЕООД;
4. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Ривер Инвест” АД в размер на 8000 хил. евро е усвоена цялата сума и е преведена по сметка на „Хедж Инвестмент България” ЕАД, а оттам – по сметка на „Оптима Интертрейд” АД;
5. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Оптима Интертрейд” АД в размер на 5000 хил. евро е усвоена цялата сума, като е преведена по сметка на дружеството;
6. На 25.03.2014 г. набраните от трансакциите по т.4 и 5 общо 13 000 хил. евро са е преведени от „Оптима Интертрейд” АД по сметка на „Бромак” ЕООД;
7. На 25.03.2014 г. набраните от трансакциите по т. 3 и 6 общо 18 000 хил.евро са преведени от „Бромак” ЕООД на „Сентрал Техно Инвест” ЕАД в КТБ и от него – по сметка на ТЦ-ИМЕ в същата банка;
8. От набраните чрез трансакциите по т. 1, 2 и 7 общо 39 000 хил. евро, на 25.03.2014 г. ТЦ- ИМЕ е превело по сметка на банката 35 000 хил. евро по договора за подчинен срочен дълг.
По такъв начин „Корпоративна търговска банка”АД непряко е финансирала плащанията към самата нея, извършени от заемодателя „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)” АД по договор за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг, сключен на 24.03.2014 г. между банката и „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)” АД.

Възможни решения за КТБ

Временната бюджетна комисия в парламента ще изслуша финансовия министър Румен Порожанов за възможните решения по случая с Корпоративна търговска банка. Заседанието ще е закрито. Спасяването на банката е заложено като възможност в предложената актуализация на бюджета за тази година, но тя все още не е обсъдена нито в ресорната комисия, нито в пленарната зала.

Ако се стигне до отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка, гарантираните депозити до 196 000 лева трябва да бъдат изплатени в рамките на 20 дни. За това обаче са необходими 1,7 млрд. лева допълнително във Фонда за гарантиране на влоговете, а възможностите за попълването му са няколко:

- Самият фонд да емитира държавно гарантиран дълг.
- Фондът да получи заем от държавата, като при неформалната среща на депутатите и финансовия министър Румен Порожанов бе обсъден вариантът държавата да емитира държавни ценни книжа, а след това да кредитира фонда срещу по-висока лихва.

От фонда гарантират, че вече са направени постъпки за попълването на необходимите средства и при сценарий с фалит всички гарантирани влогове ще бъдат изплатени.

Държавните дружества ще изгубят всичко или 159 млн. лева.

Миналата седмица пленарната зала отхвърли възможността за законодателни промени, които да позволят оздравяване на Корпоративна търговска банка. Въпреки това тази възможност формално съществува, тъй като все още не е готов финансовият отчет. До отнемане на лиценза ще се стигне, ако се потвърдят очакванията за отрицателен капитал.

По-рано днес инвеститорът, който твърди, че иска да налее 5,2 млрд. лева в Корпоративна търговска банка, потвърди интереса си към оздравяването на банката.

В писмо до БНБ, парламента, премиера и Министерството на финансите Никола Сукманджиев заявява готовност да предостави всички необходими документи, които да убедят институциите да водят преговори с групата инвеститори, представлявана от него.

Вчера от БНБ изпратиха официално становище, в което отхвърлят офертата му заради липса на достатъчно гаранции.

Източници: БНБ, БТА, БНР
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1699