EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Богатите страни намалиха вредните емисии

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Богатите страни намалиха вредните емисии

mail09:00 | 03.06.2010прегледи 1686 коментарикоментари 0


Емисиите на газове с парников ефект от страните в ЕС са се понижили с 2% през 2008 г. въпреки икономическия растеж от 0,7%, потвърди Европейската агенция по околната среда  и ЕК, цитирани от ДПА и Франс прес.
ЕС се ангажира да намали силно вредните си емисии в опит да накара и други страни да вземат подобни мерки, припомня ДПА. Европейският пример обаче не бе последван САЩ и водещите развиващи се държави на срещата на високо равнище на ООН в Копенхаген през декември миналата година.
Според данни на Европейската агенция по околната среда, чиято централа е в Копенхаген, общите емисии на парникови газове в ЕС са намалели с 2% през 2008 година, а емисиите на 15-те най-стари и най-богати страни членки - с 1,9%.
Тези данни означават, че така наречената група ЕС-15, която обеща до 2012 г. да намали емисиите с 8 процента спрямо равнището им от 1990 година, вече е понижила количеството на изхвърляните в атмосферата вредни газове с 6,9 процента и е на път да постигне поставената цел.
Също толкова важен е и фактът, че групата ЕС-15 е успяла да намали емисиите на парникови газове, изхвърляни от автомобилния транспорт, който е един от най-замърсяващите и най-бързо разрастващи се сектори в Европа, отбелязва агенцията. В 12-те страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. и 2007 г. обаче емисиите от автомобилния трафик са се увеличили.
ЕК планира да предложи акцизите върху горивата да се определят от количеството въглероден диоксид, което се произвежда от съответния вид гориво.
Това, което трябва да направим, е да преструктурираме облагането на енергията, така че размерът на данъка да се определя от два елемента - компонент "енергия" и компонент "въглероден диоксид". Това е основната идея, уточни говорител на Европейската комисия.
Предложението ще бъде обсъдено в края на юни.ЕС цели до 2020 г. да намали емисиите си на парникови газове с 20 на сто спрямо равнището им от 1990 година, като за същия период увеличи енергийната ефективност с 20 на сто.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg