АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Въпреки че мнозина несъмнено се чувстват предадени от привидно внезапния завой надясно, милиардери като Гейтс винаги са се държали като вълци в овчи кожи, поставяйки богатството си над всичко.


Мъск все още остава със 78 млрд. долара по-богат, отколкото беше в деня на изборите, благодарение на другите си компании - SpaceX и xAI. Той остава и най-богатият човек в света, като ще трябва да загуби още 116 млрд. долара, за да спадне нетното му състояние под това на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг.


В началото на 2023 г. домакинствата в Нидерландия разполагат с активи на стойност над 2,6 трилиона евро. Десет процента от най-богатите домакинства са притежавали 56 процента от тези активи, а десет процента от богатството е било в ръцете на най-богатите 0,1 процента, сочат данни на Статистическата служба на Нидерландия.


Имайки предвид опитите на Кремъл от 2022 година да манипулира Европа чрез доставките на газ, за да подкопае нейната решителност за поддръжка на Украйна, новите закани на руския президент не изглеждат невероятни. А САЩ и ЕС са свикнали да купуват споменатите суровини от Русия в големи обеми.


Броят на криптомилионерите се увеличава по цялата скала на богатството. В момента има 325 души, които разполагат с криптоактиви за над 100 милиона долара, а криптомилиардерите са 28.


Моделът "Аурус Сенат" (Aurus Senat), чийто дизайн е вдъхновен от съветските лимузини ЗИЛ, е официалната кола на руския президент, който пристигна на церемонията по встъпването си в длъжност в Кремъл с лимузина от тази марка.


На този фон близо пет милиарда души са станали по-бедни. Това разкрива най-новият доклад на "Оксфам" (Oxfam) - неправителствената организация за борба с бедността, посветен на нарастващите неравенства в световен мащаб.


Основателят на "Лукойл" Вагит Алекперов е "заработил" 9,29 млрд. долара, като богатството му се е увеличило до 24,7 млрд. долара. Богатството на основателя на "Еврохим" и СУЕК Андрей Мелниченко се е увеличило с 5,67 млрд. долара до 17,2 млрд. долара.


За повечето хора е абсурдно някой да ползва богатството си за плуване. Вместо да инвестираш, да използваш разумно и да разбереш как може да го направиш по-голямо, ти просто се хвърляш в него и се правиш на Аквамен. И затова ние изглеждаме луди за някои далечни държави – плуваме в богатство, без да го ценим. Нашето богатство обаче не е от жълтици, а нещо много по-важно.


За да обясни "устойчивостта" на икономиката, Дерипаска посочва инвестициите на Кремъл в промишлеността и усилията да се принудят неефективните държавни предприятия, които доминират в икономиката, да увеличат капацитета си, отчасти в подкрепа на военните усилия.